Montako baari-ystävää teillä perheelliset on?
Jos nyt pienten lasten arjen keskellä päättäisitte lähteä viihteelle vklpuna niin montako kaveria saisitte mukaanne? Ite hokasin just ettei ole kuin 2-3 potentiaalista kaveria näin yli kolmikymppisenä perheellisenä. Parikymppisenä oli varmaan 10-20. Enemmän vaan harrastus ja työtuttuja joilla on omat menonsa. Harvaa edes kiinnostaa eikä itsekään kauheasti jaksa. Olen silti huolissaan mistä aikuisena repiä kavereita viihteelle.
Kommentit (4)
Ei ole mitään tuollaisia porukoita enää, se on ihan normaalia. Mulla on paljon ystäviä, mutta en minä heitä kaikkia kerralla mihinkään baari-iltaan kutsuisi. Ulos iltaa viettämään mennään 2-4 hengen voimin.
Juhlat on eri asia tietysti, niissä tapaa isompaa sakkia kerralla.
Olen perheetön nelikymppinen, ja minulla on yksi baarikaveri, joka asuu satojen kilometrien päässä. Että se mielikuva sinkusta, joka lähtee kavereiden kanssa bilettämään noin vain ei minun kohdallani pidä paikkaansa. On jotain kavereita, joiden kanssa voidaan baarissakin käydä, mutta nämä pitää yleensä suunnitella viikkoja etukäteen.
Kolmenkympin jälkeen baariseuraa ei enää ole saanut sormia napauttamalla.
Ei yhtään. Eikä mitään muutakaan ystävää. Tosin perhe ei vaikuta asiaan sillä tilanne oli sama ennen perhellistymistäkin.
Ei yhtään. Tapaamme kaveriporukan kanssa suunnitellusti. Ei olla koskaan nuorenakaan harrastettu ex tempore baareilua. Suppea kaveripiiri minulla ja työkin sellainen, ettei siellä synny tällaisia kaverisuhteita.