Haluaisin opetella kokkaamaan! Ehdottakaa tietopankkeja ja kursseja? Missä sinä opit kokkaustaitoja?
Osaan kyllä keittää, paistaa, paahtaa ja säilöä. Osaan myös maustaa ihan hyvin.
Minulla on kuitenkin aivan kamalasti aukkoja ruoanlaitossani ja tahtoisin oppia enemmän, paljon enemmän.
Minulle esimerkiksi tuottaa hankaluuksia kalan perkaaminen, eri lihojen renssaaminen ja kypsentäminen. En ole myöskään taitava edes veitsen teroittamisessa. Kaikenlaista tällaista olisi kiva oppia.
Haluaisin oppia sekä perustaitoja, että vaikeampiakin juttuja.
En tiedä millainen vaatimus noilla kokkikurseillakin on, pitäisikö tietää edes jostain jotain. Mietin, että olenko ainoa typerys joka ei löydä välttämättä heti asian ydintä ja langanpäätä kun opetetaan.
Tarvitsisin tähän harrastukseen sekä omaa aikaa ja kursseja, toiminnallista tekemistä ja hyviä videoita, suomeksi.
Mitä suosittelette?
Kommentit (4)
Onko kansalaisopistossa jotain ruuanteko kurssia?
Ainakin youtube on täynnä hyviä videoita, varmasti suomeksikin, sieltä aloittaisin.
Ja ostaisin larousse gastronomiquen, se on englanniksi, mutta jos se yhtään sujuu, niin se on maailman paras keittokirja.