Onko sinulla sormus vasemmassa nimettömässä?
Kommentit (12)
Minä pitäisin, mutta vaimo kieltää. Mitähän tuokin tarkoittaa?
Vierailija kirjoitti:
Minä pitäisin, mutta vaimo kieltää. Mitähän tuokin tarkoittaa?
Mitä muuta se vaimo sulta kieltää ja mitä käskyttää?
Ei miehen kanssa koskaan hankittu sormuksia kun kummankaan töissä ei niitä olisi voinut pitää. Olisivat jääneet johonkin rasiaan ja pidetty vain juhlissa jos oltais silloinkaan muistettu. Otimme sen sijaan maltilliset yhteensopivat tatuoinnit, ilman nimiä, mutta vuosiluku niihin on ikuistettu. Pian tulee kymmenen vuotta täyteen ja päivääkään en ole mitään tästä katunut.
On yleensä, muttei näin kotioloissa. Olen naimisissa, kihlasormus on mutta vihkisormusta ei ostettu kun ei ollut häitäkään. En käytä kihlasormusta, koska en käytä kultakoruja. Ja vähän muustakin syystä. Vasemmassa nimettömässäni on kuitenkin yleensä aina joku muu sormus
Aika yllättävää että yli 40 % ei käytä sormuksia vaikka ne olisikin "hankittu".
Minulla on ollut aina sormus oikean käden nimettömässä. En tykkää pitää vasemmassa kädessä.
Pidin sormusta pitkään päivin öin. Aikansa kutakin. Ollaan jo vanha pari. Kaikki tietää, että ollaan yhdessä. Ihanaa olla vaihteeksi ilman sormusta. Miehenkin sormus jo liian pieni.
Ei vaikka olen naimisissa. En tykkää pitää sormuksia sormissa.
Sormus roikkuu kaulassani ketjussa kaulakoruna.
Naimisissa ollessa en pitänyt sormuksia. Nyt kun olen leski, pidän.
Ei vaikka olen naimisissa. Oli tässä sellainen erokin vireillä ja tuli hukattua sormus sitten muuttojen keskellä. Seuraavana hääpäivänä on tarkoitus hankkia uudet sormukset tai siis minulle uusi ja miehelle ehkä myös yhteensopiva. Nyt kolmisen vuotta oltu ilman sormuksia yhdessä siis.
Otin pois kun korona ja käsien jatkuva pesu alkoi.