Lenkin jälkeen pari päivää veto aivan poissa ja masentaa
Puolentoista tunnin pituinen lenkki (sisältää 30min hölkkäystä) imee meikäläisestä kaikki mehut. Pari päivää lenkin jälkeen olen hyvin masentunut ja väsynyt. En ole aivan rapakunnossa, mutta ei myöskään ole mikään urheilijan kunto. Mistä tuo johtuu? Kärsiikö muut samasta vaivasta?
Kommentit (8)
Minulla tuollainen olo jos olen syönyt useana päivänä liian vähän.
hormonit, naisten ei tule urheilla juuri ennen kuukautisia
Riippuu mitä muuta teet sen lenkin lisäksi, sinullahan saattaa olla paljon arkena tehtävää ja riippuu ruokavalioista. Ja säätila, lämpötila, uni vaikuttaa. 30 min juoksua on aika paljon, ellei ole kokenut juoksija, jos on aiemmin esim. kävellyt enemmän. Entä kenkien laatu. Ihmisillä on myös eri kehotyyppejä, osa on kuin tehty juoksemaan, osalla ottaa hartiat, kropan muoto tai iso pää vastaan tms.
Kuulostaa uupumukselle
Kokeie lenkkeilyä max 45 min: lenkkisi on aika pitkä
Syö monipuolisemmin
No mutta ei hätää, kuntohan nousee palautumisen aikana. Huomenna kevyttä kävelyä, ei juoksua.
Ylikunto. Eli olet rasittunut ja kehosi on stressaantunut jo valmiiksi. Ei palaudu lenkistä.
Minuakin alkaa masentaa aina, kun on liian paljon lautasella, eikä ehdi/pysty enää rentoutumaan. Keho menee ylikierroksilla.