Olematon stressinsietokyky
Onko muilla ongelmia sietää stressiä?
Itse teen työtä, joka ei stressaa. Saan toki stressiä aikaan töissäkin itselleni ties mistä, mutta työ on melko vastuuvapaata.
Olen myös elämäni "rakentanut" stressittömäksi.
Mutta silti herkästi stressaannun ja vielä kaiken lisäksi saan sydämen tykytyksiä, vatsan väänteitä ja alan myös hikoilla helposti, jos jokin tilanne kuormittaa.
Nyt stressaan tätä typerää viestiäni.
Kommentit (5)
Minä myös. Koko elämäni olen pelännyt kaikkia mahdollisia asioita. Voimavarat käy koko ajan vähemmiksi ja pelottaa mitä jos tapahtuu jotain oikeasti ikävää, mitä sitten kun nykyään jo kaupppareissukin alkaa olla liian jännittävä kokemus.
Mä luulen että tuo on kierre. Ihmisellä on normaalia herkempi hermorakenne jolloin traumatisoituu herkemmin ja tarvitsee enemmän aikaa toipumiseen. Nykyelämä on niin hektistä ettei ole riittävästi aikaa palautua ja parantua kun jo seuraavaa ylirasitusta pukkaa.
Kyse voi olla myös yleistyneestä ahdistushäiriöstä. Yleinen vaiva.
Ihan sama tilanne minulla. Työni on suurimmaksi osaksi helppoa ja kiireetöntä, lisäksi olen lapseton, joten työn ulkopuolellakin elämä on vapaata ja kiireetöntä.
Silti olo tuntuu jatkuvasti stressaantuneelta. Yöunet ovat tämän tästä huonot, vatsan toiminta katkonaista ja erilaiset iho-oireet olen tulkinnut stressistä johtuvaksi, koska muuta syytä ei tunnu löytyvän.