Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

nuoret ammattilaiset työpaikka shoppailee

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan fiksua. Itse vanhana käpynä istun nykyisessä 8000E/kk työssäni niin kauan kunnes saan potkut. Uutta työtä en vastaavalla palkalla enää löydä.

Vierailija
2/2 |
30.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tilastollinen fakta, että nykyisten alle keski-ikäisten palkkakehitys ei seuraa vanhempien sukupolvien vastaavaa, vaan laahaa pahasti perässä. Tämä on nähtävissä jopa aloilla, joissa väitetysti on työvoimapulaa (esim. koodarit).

Jos työnantaja ei ole valmis sitoutumaan työntekijään, miksi työntekijäkään olisi sitoutunut työnantajaansa? Pätkä- ja vuokraduunit ovat yleistyneet aloilla, joissa sitä aiemmin oli vähän (esim. it-ala). Kaikki mahdollinen nyhdetään, työnantajan ehdoilla. Nykyään asiantuntijatöissä toimivan oletetaan valjastavan koko persoonansa työantajan palvelukseen - pahimmillaan niin, että vapaa-ajallakin pitäisi käydä "Linkkarissa tykkäilemässä" milloin mistäkin firman propagandasta.

Asiantuntijatyöntekijöistä on tullut kuin yksityisyrittäjiä "itseohjautuvissa" organisaatioissaan. Vastuu ja (ainakin näennäinen) vapaus. Vapauden eetos alentaa myös kynnystä lähteä lipettiin firmasta - jos nyt uutta työtä sattuu tarjolla edes olemaan. Kyse on "mindsetin" muutoksesta, joka on välttämätöntä, mikäli meinaa nykyisessä työelämässä pärjätä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla