Hesarin asenteellisuus kyllä ihmetyttää. Juttu DC-3-lentokoneen palaamisesta Helsinki-Vantaalla. Mutta ei vahingossakaan mainita, että se palaa
vihreiden tuhoamalta Malmin lentokentältä, josta käsin se on lentänyt vuosikaudet. Jutussa mainitulla Vaasan kentällä se oli vain väliaikaisesti turvassa lentokentän tuhoajilta.
"Suomen vanhin matkustajakone palaa kesäksi Helsinki-Vantaan lentoasemalle"
"kone siirretään Helsinki-Vantaan lentoasemalle sunnuntaina 23. toukokuuta Finavian Vaasan lentoaseman lentokonehallista."
Kommentit (9)
Sen lauluja laulat… ethän sinä maksa mistään Sanoman tuotteesta?
Tosiaan aika hassua puhua palaamisesta. Jutun kommentissa kerrottiin hyvin:
"Koneen ensimmäinen reittilentokin Suomessa lennettiin 21.7.1948 Malmi-Tampere-Vaasa-Malmi. Kolmosen tarina kytkeytyykin vahvasti Malmiin. Yhdessä historiallisen miljöön kanssa DC-3 on muodostanut nähtävyyden, jota alan harrastajat ovat tulleet ihailemaan matkojenkin päästä."
toivottavasti tulee vuosisadan floppi. maksan ja haen puska pojille kossun kun he varaavat toveri läävistä asunnon.
Malmin hörhöt saadaan taas palstalle u l i semaan muutama tuhat viestiä. :D
Vierailija kirjoitti:
Rahat kiinni Malmin hankkeissa?
Hesarin uutisoinnista ennen vaaleja huomasi että noi voisi muuttaa nimensä aivan suoraan vihreäksi langaksi. Mitään annille ongelmaista nuo ei saaneet uutisoitua ja turhankin usein vihreiden tiedottajien spinnit pamahti lehteen sellaisenaan.
Samaa settiä tää malminvastustuskin on, eli annille tästä on tullut arvovaltakysymys joka jyrätään yhdessä demarien kanssa läpi vaikka väkisin ja millä keinolla tahansa.
Malmi oli hyvin lyhyen aikaa yleisölle avoin reittiliikennekenttä. V 1936-39, v 1940-41 ja 1948-54.
Media jahtaa ja vihreät tuhoaa. Joopa joo ja hohhoijaa.
Asuinrakentamisen vastustajilla piti olla malmivaalit. No olihan ne. Mainoslehtistä jaettiin "jokaisen helsinkiläisen kotiin" ja joka puolella maalitettiin ja haukuttiin kaikkia jotka eivät kiihkossa puolusta hesarin uutisoiman tuomion mukaan 2019 päättynyttä vuokrasopimusta. Hesarin vikahan tuokin sitten varmaan on.
Valtuustossa on nyt vähemmän kentän puolustajia kuin koskaan. Ja syystä.
Rahat kiinni Malmin hankkeissa?