Pelottaa se mitä ilmastosoturit meinaa nyt tehdä Amazonin sademetsälle
Kun kävi ilmi, että se tuottaa enemmän hiilidioksidia mitä sitoo. Onko luvassa lisää hakkuita maailman pelastamiseksi?
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ymparisto/artikkeli-1.1388028
Kommentit (10)
Sademetsä ei ole tässä se juurisyy, vaan ihmisen ahne toiminta.
Vierailija kirjoitti:
Sademetsä ei ole tässä se juurisyy, vaan ihmisen ahne toiminta.
Niin, ne lentokoneet ja henkilöautojen takavalot.
Brasilian hullu diktaattori on koko maailman ongelma. Niinistö saisi pyytää kollegaansa Sleepyä hoitelemaan kyseisen perkeleen yhteisen hyvän nimissä. Uskoisin Sleepyn tarttuvan auliisti toimeen, sillä toimenpide ärsyttäisi suuresti tämän oranssia edeltäjää, maailman muista hirmuhallitsijoista puhumattakaan.
Niin, kai ap käsität miksi sademetsä ei enää toimi niin hyvin ja miksi se rappeutuu?
"Sademetsä heikkenee, kun se pirstaloidaan pienempiin osiin tai kun tuli vahingoittaa puustoa, mutta ei tuhoa kokonaan. Myös ilmastonmuutos ja kuivuus aiheuttavat puiden kuolemia. Varsinaiset hakkuut johtavat myös sademetsän alennustilaan hakkuita ympäröivillä alueilla.
Kun sademetsä menee huonoon kuntoon, sillä on dramaattinen vaikutus sen biomassaan ja hiilinieluun."
Eli ihmisten syytä, kun ovat pilanneet sademetsän.
Sademetsät nurin ja heti! Kaikki!!
Vierailija kirjoitti:
Eli ihmisten syytä, kun ovat pilanneet sademetsän.
Minä en ole pilannut mitään, mutta Suomessa Vihreä puolue on. Käytännössä kielsivät suomalaisen turpeen käytön, jonka vuoksi tänne tuodaan haketta nimenomaan Amazonin sademetsistä.
Laskelmien mukaan Suomen metsät eivät sido hiiltä, päinvastoin. Siksi tarvitaan iso metsäohjelma, jolla varmistetaan puuston radikaali vähentäminen.
Tuo ongelma koskettaa vielä lähinnä Brasilian aluetta, ja syy siihen ovat avohakkuut. Hyvin on ap tutustunut aiheeseen mitä äimistelee.
Eivätköhän ne aja loputkin pois, niin voivat sanoa että nyt sademetsä on hiilineutraali.