Lapsen manipulointi.
Meillä etänä asuva biologinen isä on aloittanut kunnon manipuloinnin 13v tyttärelleen. Haluaa kaikin keinoin että lapsi muuttaisi hänen luokseen, uusioperheeseen. Lapsen kertoman mukaan ko. perheessä on lastensuojeluasiakkuus 14v tyttären erittäin rajattoman käytöksen vuoksi. Alkoholia, nuuskaa, mahdollisesti huumeita. Isällä itsellään kaksissuuntainen mielialahäiriö ja ollut mm. määräaikaisella työkyvyttömyyseläkkeellä alkoholin aiheuttaminen ongelmien vuoksi.
Manipuloi lastaan aika rankasti: Lupaa mopon,lemmikkieläimen, tietokoneita, mikroauton. Antaa luonaan tehdä mitä lapsi haluaa ja on erittäin vihainen siitä että meidän perheessä lapsella on rajat ja asiat joutuu ansaitsemaan. Sokerina pohjalla kertonut lapselle tehneensä tästä lastensuojeluilmoituksen ja välittänyt lapselle sosiaalipäivystyksen ja lastensuojelun ammattilaisten numerot tekstiviestinä. Useamman kerran laittanut lapselle tekstiviestiä "joko olet soittanut sossuille/päivystykseen". Viesteissä mitätöi äitiä ja lapsen uutta isäpuolta. On saanut tavata lastaan lastenvalvojalla sovitun mukaisesti, jo useamman vuoden ilman katkoja.
Lapsi oireilee välillä voimakkaasti. Fyysistä kipua, unihäiriöitä, ahdistuneisuutta ja itsetuhoisia ajatuksia. Viimeksi tänään käytiin päivystyksessä, kun koulusta tuli ilmoitus asiasta. Lapsi muuten erittäin iloinen ja koulumenestys hyvää. Keskustellessamme asiasta luottaa oman perheen vanhempiin ja ymmärtää tilanteen siten että isä ei osaa nyt ehkä toimia oikein. Noin viikko ja oirehdinta alkaa taas yllättäen kesken koulupäivän.
Lapsella lähete lastenpsykiatrian polille, jonka esitietokyselyyn on jo vastattukin. Lääkärin tänään kysyessä lapsi kertoi haluavansa osastolle, vaikka ei asian merkitystä edes vielä ymmärrä. Pitää ilmeisesti jonkinlaisena seikkailuna tms.
Millähän tämän saisi aisoihin? Ei vaan itse ymmärrä tekevänsä todella hallaa omalle tyttärelleen, vaikka kohteena onkin äiti ja uusi isäpuoli joka on ollut kuvioissa jo yli viisi vuotta.
No niin. Tänään keskustelu sostoimessa tehdystä lastensuojeluilmoituksesta. Eli tekijänä isä, jonka luona lapsi ei asu tuomioistuimen päätöksellä. Ei ole lapsen huoltaja.
Ilmoituksen mukaan lapsi voi psyykkisesti huonosti asuessaan äidin luona ja haluaa muuttaa isän luokse.
Tädit kyselivät lapselta kaikenlaista kevyttä ja keskustelun lopputulemana että lapsi ei voi huonosti.
Mitähän sitten seuraavaksi?