miten saada pian 1v oppimaan tavan maitoon
ei pidä mausta, ei ota mukista, ei nokkapukista, pullosta, lusikalla tms.. olisko vinkkejä? rintaa vaan haluaisi..
Kommentit (14)
Meillä nyt 1,5 vuotias ei myöskään huolinut muuta kuin rintaa, maitoon totuttelu kesti pitkään, mutta sinnikkäästi sitä tarjosin ja kaakonmuodossa sitä tyttö joikin.. Nyt menee jo pelkkä maitokin..
Tarvitseeko lopettaa imetys just nyt? Entä jos jatkaisit ihan imettämällä muutaman viikon ja sitten kokeilisit uudestaan?
Usein aika auttaa noissa ongelmissa.
Meillä on eniten osteoporoosia maailmassa vaikka läträämme maidolla enemmän kuin missään muualla
Jogurtit ja viilit saattavat alkuun maistua paremmin. Kun tarjoat maitoa, voit aloittaa hyla-maidosta, joka on makeampaa ja muistuttaa enemmän rintamaitoa.
Maitoa voi sekoittaa pienen tilkan myös ruokaan tai puuroon, lapsen keho tottuu näin maitoa sulattelemaan ja makukin voi tulla vähän tutummaksi.
Minä maistattaisin ruoan yhteydessä lusikasta tilkan tai pari - kai lapsesi ruokaa syö lusikasta? Jos jatkat imetystä samalla, mikään kiire tottumisella ei ole. Muutamassa kuukaudessa pääsette todennäköisesti paljon eteenpäin.
Osteoporoosin välttämiseksi tarvitaan MYÖS d- vitamiinia ja liikuntaa, ja semmosta liikuntaa että luut saa kyytiä. Hyppyjä tai muuta rasistusta.
Pelkkä maidon juominen ei riitä! :D
se ole mikään pakko opettaa lehmänmaitoa juomaan. Paitsi jos haluat imetyksen lopettaa. Muuten rintamaito riittää kyllä pitkään ja on hyödyllistä.
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view…
tavan-sanaa?
*länsisuomalainen kummastelee*
vesi meni mukista yms.
kokeileppa vaikka antaa maitoa ulkona niin hullulta kuin kuulostaa niin vieroiti lapsen tissiltä antamalla maitoa juuri ulkona esim. puistossa ollessa laitoin istumaan vaunuihin (en siis sylissä pitäny)yms. ja vähitellen sitten alkoi kunnolla juomaan maitoa enemmän..
se on makeampaa kuin tavallinen maito, maku kai lähempänä äidinmaitoa. Uppoaa meidän lapsiin ainakin.
sitten kun hylamaito menee alat sekoittamaan sekaan tavallista maitoa vähitellen.
En oo ikinä kuullutkaan tavan maidosta. Äimänä ollaan.
terkuin turkulainen
ottaa aina korvaan. Niin tottunut sanaan tavallinen.
Ei kannata stressata, meillä 2 lapsista juovat maitoa, yksi juo piimää ja yksi vettä. Kaikki saavat iästä riippumatta d-vitamiinitabletteja ja tuo vedenjuoja kalkkilisän myös. Kaikille ei vain maistu, kaikki konstit kyllä kokeiltiin. Meillä on kaikkia imetetty yli vuoden ikään ja korvikkeita ei ole annettu.
Tosiaan osteoproosi-uhkailijalle tiedoksi, että d-vitamiinin ja liikunnan kanssa maitotuotteiden kalkki antaa mitä parhaan suojan osteoproosia vastaan! D-vitskusta on kyllä muitakin hyötyjä, mutta tuo kalkin imeytymisapu on yksi tärkeimmistä. Itse koitan käyttää ruuanlaitossa monipuolisesti maitotuotteita, joten ei tarvitse niin hysteerisenä laskea juotuja maitolasillisia.
Esikoinen alkoi juomaan innoissaan maitoa, kuopuksen kanssa kiitelty jo parista ruokalusikallisesta. Nyt 2-vuotiaana alkaa maistua. Tavallista maitoa juo vain vähän, koska menee maha sekaisin ja peppu punaiseksi, luomumaito käy. Ja kannattaa aloittaa kokeilut esim. kevytmaidolla, ei rasvattomalla.
ja sekaan tavallista maitoa. lisää sitä tavallisen maidon osuutta vähitellen niin alkaa maistua.