Lääkärin mielestä minulla on ärtyvän suolen oireyhtymä eikä suostu tutkimaan enempää
Oireet: Vatsakipu, joka tuntuu kerran pari päivässä. Kestää 20-30 minuuttia ja sitten on ohi kuin mitään ei olisi ollutkaan. Kipu on pistävä ja polttava ja todella voimakas, on pakko mennä makuulle siksi aikaa.
Muita oireita ei ole. Ei ummetusta, ripulia, ylenpalttisia ilmavaivoja, muita vatsakipuja, ulostamisvaikeuksia, ei yhtään mitään. Vain tuo yksi kipuoire.
Olen noudattanut fordmap-ruokavaliota nyt kohta kuukauden. Ei mitään muutosta kipuun. Ei pienintäkään. Kipu ei ole loppunut eikä se ole lieventynyt, ei mitään.
Kommentit (7)
Koita fodmap-ruokavaliota, auttaa ehkä paremmin kuin tuo tuntemattomampi fordmap-ruokavalio. Tai oisko apua fart fast-ruokavaliosta?
Vaadi lisätutkimuksia. Voi olla vakavampaakin.
Eihän kuukausi tai pari riitä missään ruokavalioissa näyttämään yhtään mitään. Vähintään puolivuotta valiolla, mieluummin vuoden.. sitten voidaan testata paremmin, että onko minkälaisia muutoksia vatsanukassa ja bakteerikannassa.
Vaihda lääkäriä, jos et ole tyytyväinen. Sä sentään sait jonkun diagnoosin. Mä olen ravannut erilaisilla lääkäreillä useita vuosia, eikä tulosta. Löysä vatsa jatkuu ja testeissä jos jonkinlaisissa on käyty. Paljon on loisia, keliakiaa ja herkkyyksiä pois suljettu. Eivät vaan diagnosoi mua ärtyväksi suoleksi. Se on kuulemma riittämättömän epämääräine.
Läheiseni keliakian toteamiseen meni lääkäreiltä noin 3 vuotta joten en ihmettele ollenkaan. 3v ylimääräistä vatsavaivoista kärsimistä.
Vierailija kirjoitti:
Koita fodmap-ruokavaliota, auttaa ehkä paremmin kuin tuo tuntemattomampi fordmap-ruokavalio. Tai oisko apua fart fast-ruokavaliosta?
Onko tämmöinen olevinaan hauskaa?
Lähinnä ärsyttävä näsäviisastelija, jonka nenästä saattaa satunnaisesti tulla verta, jos on tämmöinen "nero" irl:kin.
ohis
Vatsakipu siis navasta vasemmalle, aina samassa kohdassa. AP