Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minun mielestäni on sittenkin ihan mukavaa olla tekemättä yhtään mitään ja olla tietämättä mistään mitään

Vierailija
22.02.2021 |

Olen nelikymppinen vuosia sitten työelämästä pudonnut nainen. Melko nopeasti sukelsin sisälle kuplaan, jossa ei ole mitään muuta eikä ketään muuta.

Asun edullisesti pienessä ja hieman tunkkaisessa asunnossa, jota köyhimpänä kuukautena tuuletan ja muutaman kumpin säästön ansiosta varakkaampana virkistän myös raikastimilla. Tiskaan astiat käsin ja ostan yhden laadukkaan vaatteen parin kuukauden välein.

En tarvitse enempää tilaa. Lämmin vesi tuntuu hyvältä käsissä ja ranteilla. Vaatteita on riittävästi ja kun käyn ulkona, olen siistin näköinen. Pitkät, luonnonväriset hiukset tarvitsevat harvoin ammattilaiskampaajaa.

Melko nopeasti putosin myös maailmanmenosta. En ole oikeastaan perillä käytännössä mistään. Availen Iltalehteä aina joskus, ja polttavimmat puheenaiheet löydän keskustelupalstan etusivulta.

Maailmani on kapea ja ahdas, mutta olen vapaa. Minun ei tarvitse tehdä eikä minun tarvitse tietää. Olen vapaa ja voin hyvin.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
22.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vapaus on kullan arvoista. En anna kenenkään rikkoa milliäkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla