Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten tästä eteenpäin

Surusilmä
07.01.2021 |

Mies sanoi minulle eilen että pitäisikö meidän erota.. Minä järkytyin valtavasti ja en todellakaan halua erota.
Olemme olleet naimisissa kohta 20v ja lapsia on useita. Osa teinejä ja osa pieniä, jotkut heistä erityislapsia. Meillä on ollut todella paljon rakkautta ja onnellisia vuosia mutta myös erittäin rankkoja vuosia kodin ja kaiken omaisuuden menetyksen ja erityislasten asioiden vuoksi. Lisäksi on ollut työpaikan menetyksiä ja taloudellista huolta johtuen toisen vanhemman pakollisesti kotiin jäämisestä (erityislapsi). On myös paljon hyviä reissuja, koti ja ulkomailla. Iloa lapsista ja toisista, ystäviä, sukulaisia, molemmilla omaakin aikaa ja harrastuksia välillä edes.

Erosta ei ole koskaan aikaisemmin kunnolla juteltu, olen itse joskus suutuspäissäni sanonut että erotaan kun olen ollut erittäin väsynyt negatiiviseen palautteeseen mitä olen aika usein mieheltä saanut. Tämän olen hänelle myös selittänyt.
Minun tilanne on siis pitkään ollut sellainen että olen yhden lapsen omaishoitaja, yritän päästä välillä töihin rahan takia ja muutenkin. Hoidan lasten asiat ja kaikki heidän perushoidot esim hammaspesut.. Mies joskus harvoin pesee. Herään kello 7 joka aamu ja pääsen nukkumaan vasta kello 22.
Joudun tekemään melkein kaikki kotityöt yksin ja lapset pystyvät auttamaan vain vähän erityisasioistaan johtuen. Minulla itselläni on varmaan add ja minun on vaikea saada tiettyjä asioita tehdyksi loppuun... Siksi on aika usein sotkuista mutta olen itse ajatellut että mieluummin sotku ja mennään luistelemaan. Tai otan ensin päiväunet ja sitten siivoan
Minun asenne näin raskaassa elämäntilanteessa on olut se että pakollisia asioita esim ruoka ja hygienia hoidetaan sekä ulkoilu ja joku taso siisteydessä edes välillä että olisin puolisona ja vanhempana iloinen ja hyvinvoiva. Jäisi aikaa ja voimia nauttia elämästä ja vähän kahdenkeskistä aikaakin parisuhteelle... Nyt sitten ilmeisesti sotkut ja erityislapsi perheen elämä on alkanut miestä rasittamaan??? Tai en ole varma... Mies miettii eroa, että voisiko se olla yks vaihtoehto????

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarviit apua tuohon arjen pyöritykseen.

Ihme että olette jaksaneet noinkin kauan.

Väsymystä molemmin puolin. Halusitteko todella noin monta lasta? Ei liene yllätys kuinka elämässä on vain arjen pyöritystä.

Toisianne ette ole joutaneet huomioida. Saatika itseänne. Tilanne päällä. Nyt on keskustelun aika. Jaksamisia molemmille.

Vierailija
2/3 |
07.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies siis ehdottaa eroa? Miksi hän sitä ehdotti? Oletan, että aikuisella ihmisellä on syynsä, joista kertoo puolisolleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tarviit apua tuohon arjen pyöritykseen.

Ihme että olette jaksaneet noinkin kauan.

Väsymystä molemmin puolin. Halusitteko todella noin monta lasta? Ei liene yllätys kuinka elämässä on vain arjen pyöritystä.

Toisianne ette ole joutaneet huomioida. Saatika itseänne. Tilanne päällä. Nyt on keskustelun aika. Jaksamisia molemmille.

Kiitos kommentista

Kaikki lapset ovat erittäin toivottuja ja rakastettuja vain neljäs iltatähti on ns ylläri jos nyt melkein 40v voi tuollainen tulla yllätyksenä 😂 erittäin rakastettu ja ihana niinkuin muutkin

Lapsiperhe-elämä ei ole uuvuttavaa paitsi ihan niinkuin kaikkia se joskus väsyttää vaan ne kaikki muut rankat tapahtumat ja esim se että on pitänyt vaatia ja taistella että erityislapset saavat kouluun tarvitsemansa avun

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi neljä