Sinä parisuhteesta haaveileva nainen!
Kun toivot suhdetta, mitä erityisesti toivot sen tuovan elämääsi?
Kuinka moni nainen ajattelee tässä kohdin säännöllistä, hyvää seksiä kuten miehet tekevät?
Oletko valmis tarjoamaan miehelle, mitä hän ensisijaisesti haluaa, vaikka hänen tärkeysjärjestyksensä ei vastaisi omaasi?
Kysyn tosissani, enkä toivo provoilevia vastauksia.
Pohdin oikeasti, mitkä lähtökohdat suhteella voi olla, jos siltä toivotaan heti kättelyssä niin eri asioita kuin miltä vaikuttaa.
Kommentit (13)
Säännöllinen, hyvä seksi, on prioriteettilistallani kolmen tärkeimmän joukossa. Muut on läheisyys ja se ettei ole elämässä yksin (elämäkumppanuus). En voisi olla parisuhteessa miehen kanssa, joka luulee, että seksi on miehelle tärkeämpää kuin naiselle.
Tottakai myös seksiä. Siinä pitäisi sitten vielä mieltymykset kohdata...
Toivoisin miehen olevan paras ystäväni. Että olisi seuraa. Joku jonka kanssa prismaperheillä ja tehdä kotitöitä, joku jonka kainalossa viettää iltoja, hönöillä ja olla turvassa.
En kaipaa yhtään seksiä enkä halua olla kenenkään omaishoitaja vanhemmalla iällä.
Sinkkuna hautaan, siis xd
Seuraa, turvallisuuden tunnetta, huolien/riemujen jakamista, kumppanuutta, rakkautta, hellyyttä, eli varmaan kaikkea väärää sillä en ole koskaan suhteeseen miehille kelvannut. N32
En todellakaan tee mitään miehen mieliksi ellei mies tee ensin jotain minun miellyttämiseksi. Haaveilen säännöllisestä panemisesta taitavan miehen kanssa (ei mitään nyhväystä 2 min) joka antaa kunnon orkut. Yhteenmuutosta on turha miehen haaveilla, ei kiinnosta olla mikään muumimamma enkä pese toisten kalsareita. Minä ja tarpeeni tulevat ensin, sitten vasta miehen. Terkuin N
Jos tärkein asia miehelle on seksi, sitä saa rahalla jostain muualta.
Säännöllinen seksi toki kuuluu hyvään parisuhteeseen, mutta se solmitaan ihan muista syistä kuin siksi, että ton tyypin kanssa on kivaa sängyssä.
Totta kai ajattelen myös seksiä. Minusta kyseessä ei kuitenkaan ole tasavertainen parisuhde jos miehen halut ja tarpeet menevät aina edelle. Terveessä parisuhteessa asioista keskustellaan ja päädytään yhdessä molempia tyydyttävään ratkaisuun asiassa kuin asiassa.
Itse olen huomannut, että halukas nainen on todellisuudessa melkoista myrkkyä miehille. Eli joo, säännöllinen seksi on tärkeää ja se ei tarkoita mitään nosto-pisto-ravistus-tyylistä pikapanoa vain miehen ehdoilla (vaikka pikaisellekin on aikansa ja paikkansa) vaan seksin pitää olla aidosti tyydyttävää ja läheisyyttä pitää olla myös ilman seksiä. Lisäksi parisuhteessa pitää muidenkin asioiden kohdata eikä yhteen muuttaminen saa enää olla miehellekään vaihtoehto. Nuorempana se olisi vielä sopinut mutta enää en jaa kotiani kenenkään kanssa.
Epäilen että olen ikisinkku lopun ikääni ja seksikin menee soolona.
En ole haaveillut tai haaveile parisuhteesta, mutta sellainen olisi mahdollinen tänä vuonna. Kyseessä olisi ehkä fwb-tyylinen suhde, ei ainakaan mitään tiivistä yhteiseloa saman katon alla.
Onko mies valmis tarjoamaan sitä mitä minä pidän tärkeänä? Vai mennäänkö miehen tärkeysjärjestyksen mukaan?
Parisuhteelta odotan ensisijaisesti miehen ja naisen välistä intiimiyttä, sillä parisuhde on se tila jossa toivon voivani elää ja kasvaa naisena vuorovaikutuksessa miehen kanssa. Seksi kuuluu siihen osana, mutta seksi ei ole ainoa parisuhdetta muista suhteista erottava tekijä. Miehen ja naisen välinen intiimi suhde ei myöskään ole minulle neuvottelutilanne eikä lista vaatimuksista. En ajattele tarjoavani miehelle säännöllistä seksiä, ehkä en kieltäydykään ja toivoisin kyllä että seksi olisi ihanaa, suhteen täyttymys ja sitä olisi usein.... mutta on myös mahdollista, että mies ja nainen asuu yhdessä ja harrastaa seksiä jopa säännöllisesti, vaikka se todellinen suhde on kuollut. Sellaista seksiä en halua enkä sellaiseen sitoudu.
Mulle naisena tärkein asia on hyvä seksi ja kaikki muu tulee sen jälkeen. Toiseksi tärkein on miehen hyvä toimeentulo siksi, etten halua elättää miestä.
Olen sinkku koska hyvää seksiä ei tunnu olevan tarjolla. En kehtaa kertoa miehille syytä pakkeihin.
Ei miehen ehdoilla.