Vanhojen (2000 - 2017) lakikirjojen kierrätys
Tässä pohdin vuosilta 2000 - 2017 kertyneiden lakikirjojen kohtaloa. Uusia vastaavia moni. Jotain 15 kirjaa jäljellä.
Kai ne vaan pitäisi repiä ja heittää menemään, vaikka sydäntä kirpaisee. Hinta ollut n. 200 /kpl. Tuskin niitä kierrätyskeskuksetkaan ottaisi.
Etenkin kirjat 1 ja 2 ovat niitä, jotka ns. ihmistä lähellä olevia kirjoja. Tietenkin on tullut muutoksia lakeihin, mutta suurilta osin ovat ennallaan. Esim. Perintökaari, Avioliittolaki, jne.
Kai se vaan on revittävä.... Nykyään kun en itsekään tilaile enää fyysisiä kirjoja... Niitä tosin helpoin selailla itselleni ja tarkistaa kokonaisuuksia kuin netistä.
Fatalji
Kommentit (15)
Kannet sekajätteeseen ja sisäsivut paperinkeräykseen.
Voithan sitä ennen toki kokeilla, haluaisiko joku ne paikallisella fb-roskalavalla.
Laita facebookiin, huutonettiin tai torille että annetaan niin eiköhän joku tule hakemaan.
Ongelmajätettä. Ei mitään arvoa. Kannet pahviksi, sisältö paperineräykseen. Ja olen juristi itse.
Vierailija kirjoitti:
Ongelmajätettä. Ei mitään arvoa. Kannet pahviksi, sisältö paperineräykseen. Ja olen juristi itse.
Miksi et käytä Edilex tietokantaa?
Keskimäärin painotuotteiden arvo on lähellä nollaa. Niin se valitettavasti on. Etenkin valtavasti tilaa vievät ja monelta osin vanhentuneet lakikirjat ovat ihan tilanhukkaa. Minä olen viimeksi käyttänyt niitä nostamaan vauvan sängyn päätyä, kun vauvalla oli nuha. Ja nyt vauva on armeijassa...
Ei niillä oikeasti ole mitään arvoa, kun lainsääsäntö on parin klikkauksen päässä.
Vierailija kirjoitti:
Ongelmajätettä. Ei mitään arvoa. Kannet pahviksi, sisältö paperineräykseen. Ja olen juristi itse.
Tämä. Toinen juristi.
En siis missään nimessä tarkoittanut, että noista kirjoista jotain rahaa saisin. Lähinnä sitä, että kelpaisiko minnekään ilmaisesti, ettei tarvitsisi repiä ja heittää kierrätykseen.
Kyllä. Finlexistä löytää lait. Mutta ainakin itse olen sen verran vanhakantainen, että jos jotain asiakokonaisuutta tarvitsen, niin minulle helpoin plarata sitä kirjaa (esim. sivu 209, 305, 1105, 309 kirjasta syy-seuraus-konteksi -merkityksessä.... Nämä nrot nyt hatusta temmattuja...). Tuon selailun vuoksi säilytän itselläni ainakin yhdet kirjat 1 ja 2.
Fataljji
Vierailija kirjoitti:
Laita Torille Annetaan.
En usko, että kannattaa.... Kirjahylly sinne kyllä menossa ja ruokapöytä tuoleineen + sänky. Kunhan tässä saan tuon kirjahyllyn tyhjennettyä ja laitettua kuvan. Tuo pöytäsysteemi tässä varmaan ekana.... Nuo kaikki siis, kun vaan hakee pois.
F
Näin se on. Painettujen kirjojen arvo on romahtanut. Ja kun lukee Finlexistä, ei tarvitse arvuutella, onko jokin laki / pykälä muuttunut vai ei.