Hankitko kuusen ja tuleeko joulupukki?
Nykyään pieni muovikuusi. Monta kertaa käytetty.
Olin joulupukkina kun tytär oli 2-vuotias. Ei ketään pelottanut ja tyttö kiskoi parrasta kaikin voimin. Kuminauhat katkesivat ja naurettiin yhdessä. "Isä, laita rillit päähän!"
Kommentit (10)
Mummolassa tuli naapurin isokokoinen ja römeä-ääninen joulupukki. Lapset pelkäsivät. Ei laulettu pukille.
Eihän sitä woi etukäteen tietää tuleeko Joulupukki.
Kiltti olen palstalla ollut ainakin .. ei jää siittä kii ..
Sincc
Savupiippua aattona tarkastellen !
Meillä on ollut jo useamman joulun käytössä suht oikean näköinen muovikuusi. Joulupukki kävi muutaman kerran kun teini oli pieni, sitten siirryttiin malliin joulupukki / tontut olivat jättäneet lahjasäkin eteiseen, kun saunottiin.
Nyt on muutama paketti kuusen alla.
Saunareissujen aikaan lahjat ilmestyivät kuusen alle. Pukki oli kovin kiireinen. Selitys meni läpi.
Joulu on minulle enää palkallista vapaata töistä. En juhli mitenkään.
En vietä joulua. Korkeintaan ostan kinkkusiivuja leivälle.
Kuusen haen metsästä. Joulupukkia ei ole meille koskaan tullut, vain tonttu on käynyt tuomassa paketit johonkin piiloon. Lapsen kasvettua on tonttukin lakannnut piilottelemasta paketteja, ne ovat kuusen alla
Muovikuusi ei haise eikä varise ja aina on hyvän näköinen. Voi olla niin kauan kuin huvittaa katsoa, eikä tarvi joka vuosi uutta ostaa.
Tietenkin tulee kuusi. Joulupukkia ei nyt enää tule, kun lapset ovat yläkouluikäisiä tai vanhempia jo kaikki. Tosin joku lapsista saattaa haluta pukeutua pukiksi, ei olla vielä asiasta keksusteltu.