Nyt saa edullisesti juureksia kaupasta! Esim. punajuurta 2 kg pussi alle euron S-Ketjulla!
Laskeskelin että jos ostan ainekset Valion samettiseen punajuuri-aurajuustokeittoon https://www.valio.fi/reseptit/samettinen-aura-punajuurikeitto---resepti/ niin tuosta 2 kg:sta punajuuria tulee 13-14 annosta ja hinta tarvikkeille alle 10 €. Hunajaa, punaviinietikkaa, mausteita ja kasvisliemikuutioita löytyy omasta takaa. Pakastan keiton valmiina annospusseihin niin on edullinen (alle 1 €/kpl) eväs ottaa töihin mukaan leipäpalan kanssa.
Kommentit (12)
Älä pilaa hyvää keittoa liemikuutiolla.
Olen syönyt roska ruokaa, pari viikkoa syönyt kasvisruokaa ja vähemmän väsymystä!
Cittariss oli pari viikkoa sitten 2 kg porkkanoita 1 euro, kaali 89 senttiä yms. Noista saa ruokaa pitkäksi aikaa, toki muutakin sekaan, mutta nämä pääraaka-aineina. Sipulikin on aina kohtalaisen edullista missä tahansa. Ei mitään liemikuutioita, suola tulee halvemmaksi.
Vierailija kirjoitti:
Älä pilaa hyvää keittoa liemikuutiolla.
Samaa aioin sanoa, kun niistä saattaa tulla migreeni jollekin - itselleni ainakin tulisi! Mut on monta muutakin ainesta niissä, en tiedä onko tuota, kun en ole käyttänyt 22 vuoteen yhtään:
""Professor Peter Piper, a professor of molecular biology and biotechnology, tested the impact of sodium benzoate on living yeast cells in his laboratory. What he found alarmed him: the benzoate was damaging an important area of DNA in the "power station" of cells known as the mitochondria.
He told The Independent on Sunday: "These chemicals have the ability to cause severe damage to DNA in the mitochondria to the point that they totally inactivate it: they knock it out altogether.
"The mitochondria consumes the oxygen to give you energy and if you damage it - as happens in a number if diseased states - then the cell starts to malfunction very seriously."
Hyvä yritys, mutta aion käyttää kellarissa olevia punajuuria täällä mökillä värjäämiseen ..
Sincc
Vähän keräsin värjäyssieniä myös syksyllä.
Näin on. Aina kannattaa ostaa perusraaka-aineita halvalla. Punajuuren kanssa on muistettava myös C-vitamiini
Herkullista! Prismassa on myös lanttuja ja porkkanoita tarjouksessa! Ja 0,98 €/2 kg. Täytyy täyttää jääkaappi näillä, niin riittää vaikka jouluun asti. Tärkein tarjous tähän asti, kaikkea roskaa tälläkin palstalla puhutaan, kun tästä pitäisi enemmän puhua. Jää meinaan minulta ne harvat hyvät tarjoukset muualla kuin Lidlissä muuten hyödyntämättä.
Minulla on nyt myös operaattori + sähkösopimukset kunnossa. Telialta 5€/kk 4g/50 Mbit yhteys, ja puhelin 4,90 €/kk Elisalta. Ei kuukausi perusmaksua sähkösopimuksessa. Säästöä €€€ tämä kaikki!
T. Lidl-mies.
Taidan hamstrata myös porkkanaa 2 kg pussin kun maksaa tosiaan vain 0,89 € pss. Sen raastan pakastimeen esim. porkkanakakkua varten tai lisäkkeeksi. Viime jouluna tein pakastimeen sellaisia patapusseja valmiiksi, joissa oli lanttua, porkkanaa ja punajuurta nuo 2 kg pussit kutakin + sipulia ja lihalientä ja niitä olen käyttänyt pitkin vuotta. Onkohan vielä pari pussia jäljellä. ap
Minulla on nyt 6 kiloa lanttua. 6 kiloa punajuurta. 2kiloa porkkanoita.
4 kg lanttua menee lanttulaatikkoon. 4kg punajuuria menee etikkapunajuuriin ja kestää ensi kesään asti. Nuo porkkanat menee muuten vaan. Siksi niin vähän kun on omastakin takaa.
Tänään on S- kaupan viimeinen tarjouspäivä.
Vierailija kirjoitti:
Näin on. Aina kannattaa ostaa perusraaka-aineita halvalla. Punajuuren kanssa on muistettava myös C-vitamiini
Miksi?
Aha.