Jos kokoomus ja persut olisivat hallituksessa olisimme nyt yhtä kahtia jakautunut ja eriarvoistunut yhteiskunta kuin jenkkilä
Ääänestämisellä siis on väliä.
Tietenkin jos halutaan kansakunnan harvalukuiselta eliitiltä poistaa verot kokonaan tai tukea suurpääomaa keski- ja pienituloisten ja vähäosaisten kustannuksella, niin äänestää edellisiä.
Jos taas haluaa tunkkaisen sisäsiittoisen ilmapiirin ja rajat kiinni, niin jälkimmäisiä.
Maailma ei ole tämän monimutkaisempi, eli kannattaa aina miettiä kenelle äänensä antaa ettei tule kansallisia sotkuja tai peräti uutta sortokautta.
Kommentit (11)
Höpönlöpön taas. Misinformaatiotulva odotettavissa raakkujilta ja hapansilakoilta kun totuus höpöhöpö-suvvaitsevuuden tuloksista iskee ehdan paskan tavoin tuulettimeen.
Näppikset sauhuaa, paniikki nousee. Nyt kaikki linjoille, HS erehtyi julkasemaan faktoja! Tää totuuden ilmoille pääsy on tukahdutettava välittömästi!
Niin. Tolkun ihmistä melkein huvittaa idioottien panikointi.
Sipilän hallituksen linjahan se olisi.
Niinpä. Onko kansakunta vihdoin heräämässä kun kokooomuksen kannatus tippuu kuin kivi. Se jää nähtäväksi.
Ainahan siellä on ollut vähintään kaksi vastakkain, ja molemmilla on äänestäjiäkin. Tällä kertaa vain on melko tasavahvuiset. Meilläkin tehdään karkeaa jakoa kahteen.
Mehän ollaan jo kahtia, etkö näe. Tähän tämä on johtanut.
Suomi jakaa ahkerien rahoja laiskoille ja ulkopuolisille, eikä tuommoinen systeemi herätä kenenkään kunnioitusta. Hölmöt lampaat niin tekevät. Hölmöjähän saa halveksia ja höynäyttää monissa muissa kulttuurissa.
Siksi minä kannatankin aina mahdollisimman laajaa hallituspohjaa. Yksi puolue vasemmalta, yksi keskeltä ja yksi oikealta.
Niinhän meillä nytkin pitäisi olla äänestysten pohjalta demari-persuhallitus.
PerusSuomalaiset aika oikeistolaisessa rintamassa SPD:n ja Vasemmistoliiton kanssa... ?
Mites Vihreät ja Keskusta? https://www.is.fi/politiikka/art-2000007609796.html
Suomi on jo nyt kahtiajakautunut, eikä hallitus tee yhtään mitään asian korjaamiseksi.
Jestas miten huono provo. Suomessa yli 60% ihmisistä äänesti oikeistolaisia, mutta meillä vasurihallitus, sekö ei ole pettämistä? Tämä just luo sitä kansan kahtiajakautumista, ettei oteta äänestäjien tahtoa huomioon! Tämän takia Clinton hävisi viimeksi Trumpille. Voisitte vähän edes miettiä mitä julki tuotte, pöljät!
"Tietenkin jos halutaan kansakunnan harvalukuiselta eliitiltä poistaa verot kokonaan tai tukea suurpääomaa keski- ja pienituloisten ja vähäosaisten kustannuksella, niin äänestää edellisiä."
Tällä hetkellähän tilanne on se, että meillä on pieni ja vähenevä joukko joka todellisuudessa maksaa veroja. Tämä "harvalukuinen eliitti" maksaa suuren osan menot samaan aikaan, kun nämä pienituloiset kurkku käheänä huutavat kuinka heitä riistetään ja "heidän" rahansa siirretään rikkaille.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/juhoorjala/274332-persujen-leikkauslis…