Onko tyhmää maksaa 150 eur kampauksesta ja meikistä töitä varten?
Mulla on siis tosi tärkeä esiintyminen tällä viikolla töissä eräässä juhlassa. Varasin kampauksen ja meikkauksen sitä varten. Tulee maksamaan 150 euroa. Työkaveri on ostanut uudet vaatteet samasta syystä. Onko teistä liikaa vai ihan järkevää toimintaa?
Kommentit (14)
Täysin älyvapaata. Mikähän yritys järjestää juhlia näin korona-aikana?
No onhan sitten itsevarmempi olo kun tietää että tukka ei repsota ja meikki on staili. Ongelma on aina vaan löytää se hyvä meikkaaja/kampaaja, niitäkin on eri tasoisia.
Se on suhteellista. Mistä se on sinulla pois? Miten varakas/hyvätuloinen olet? Miksi työhön liittyvä tilaisuus on noin tärkeä, odotatko että tilaisuudella on jotain vaikutusta tulevaisuutesi töissä (tai yksityisesti)? Etenemiseen?
Hiusten pesu ja harjaus ja meikin osaa kuka tahansa tehdä itse. Miksi maksaisit jollekin? Tekee kuitenkin huonon kampauksen, joka hajoaa.
Menen luottokampaajalle ja -meikkaajalle. Ei ole varsinaisesti muusta pois. Mulla on hyvät tulot, mutta en oikein raski satsata itseeni.
Ap
Ei ole yhtään älytöntä.
Itse maksoin maksoin saman kun meidän firmassa oli suuret juhlat.
Ne käyttävät noita kampaamo ja kosmetologipalveluja joilla on niihin varaa.
Ja monilla hyvässä työpaikoissa olevilla on siihen varaa.
Pikkurahahan tuo on korkeasta palkasta.
No, jos sulla on siihen varaa niin mikäs siinä. Käyhän ihmiset kampaajalla muutenkin, jos vaikka kaasona maksasit saman, niin miksi se ois hyväksytympää?
Anna mennä, AP! On oikein, että hyvätuloiset käyttävät palveluita ja pistävät rahan kiertoon.
Jos sinulla on siihen varaa, älä mieti kahta kertaa
Palvelujen kuluttaminen on hyvä vaihtoehto, säästyy itse hiustenlaittamiselta ja kampaaja saa asiakaskäynnin.
Itseensä saa panostaa
jokaisella on oma tärkeysjärjestyksensä kulutukselle
ja realiteetit joissa kulutuspäätökset tehdään
Mutta koska sinulla on siihen mahdollisuus, antaa palaa! Onnenpotku esiintymiseen!
Ei ole tyhmää kerta sinulla on varaa siihen eikä ole muusta tärkeästä pois. Treat yourself!
Ei ole ollenkaan tyhmää, päinvastoin. Go Ap!
Mieti sen ROI-arvoa, niin sillä asia ratkeaa. Tarkoittaa käytännössä että nouseeko tulot esim. lähimmän vuoden aikana pysyvästi tai tuleeko kertasuositus joka ei tapahtuisi ilman tuota kampausta. Muuten menee ihan hukkaan.
Järkevää.