Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkä ikäiselle lukisitte Harry Potteria?

Vierailija
31.10.2020 |

Luin itse pottereita teininä sitä mukaa, kun niitä ilmestyi. Olen nyt 6-vuotiaan äiti, ja haluaisin iltasatuna vierittää nämä omat muistoni kirjasarjasta myös lapselleni (ja myönnetään, haluan itsekin lukea kirjat uudelleen näin kymmenen vuoden jälkeen). Uskaltaisinko jo lukea Viisasten kiven? Ajattelin, että voisin lukea pottereita aina yhden kirjan vuodessa, nuo myöhemmät kun tuppaavat olemaan melko synkkiä pienelle lapselle... Tietysti jossain vaiheessa tyttö alkaa lukemaan noita itsekseen, mutta onko nyt liian aikaista aloittaa ensimmäinen, vai pitäisikö odottaa vielä vuosi - pari?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
31.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 6 ja 8 vee lapset. Isomman kanssa aloitettiin Potterit viime keväänä eli ykkösluokan keväällä. Luetaan aina eka kirja yhdessä ja sit katotaan elokuva. Nyt ollaan menossa Feeniksin killassa. Uppoaa aivan täysin, ja koen että koska itse haluaa kuulla koko ajan lisää, niin on varmasti valmis.

Pienempi ei jaksa oijein keskittyä näihin, aihekaan ei tunnu kiinnostavan.

Vierailija
2/5 |
31.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsen kavereista osa luki näitä itse jo ykkösellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
31.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten kun lapsi osaa itse lukea karkeasti ottaen.

Itse luin Potterit aikuisena, mutta saman tasoista kirjallisuutta aloin lukemaan 8-9 vuotiaana. Sanoisin että lapsesta riippuen (itsehän sinä varmaan lapsesi parhaiden tunnet) suurin piirtein alkaen 8 v on ihan hyvä.

Vierailija
4/5 |
31.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ajattelin, että olisi sopiva, kun lapsi olisi saman ikäinen kuin Harry kussakin kirjassa.

Vierailija
5/5 |
31.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mokomaakin noitapaskaa kehtaatte lukea lapsillenne, hävetkää!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä yksi