Anteeksi nyt, mutta miksi noille vangeille höösätään digisellejä?
En ymmärrä Suomen vankeinhoitolaitosta yhtään, vaikka kannatankin sopeuttamista takaisin yhteiskuntaan.
Kommentit (10)
Ja et sit vatun hamo voinut mitään linkkiä laittaa.
Huumekauppa jo netissä sekä varastettu tavara ja täten paremmat valmiudet sitten siviiliin.
Yhteiskunnasta ei passaa nykyään syrjäytyä.
Luin viikonloppuna Hesarin jutun uudesta avovankilasta Jyväskylässä. Jutun perusteella vaikuttaa siltä, että vankeja kohdellaan paremmin kuin uhreja. Vanki saa ilmaisen ylöspidon, terapian ja opiskelumahdollisuuden, uuden kämpän keskeltä kaupunkia ja vapautumisen jälkeen vielä liudan tukipalveluita. Mitä saa uhri paitsi traumaattisen kokemuksen ja henkiset ja fyysiset vammat?
Avovankilasta saa liikkua melko vapaasti kaupungilla, käydä opiskelemassa, töissä, kirjastossa, kaupassa ym. Rikoksen uhri puolestaan joutuu usein post-traumaattisen stressin takia rajoittamaan elämänsä neljän seinän sisälle, ei uskalla liikkua yksin missään.
Tulevaisuudessa ikäihmisten kannattaa tehdä joko huumerikos tai talousrikos. Näin pääsee täysihoitoon, josta ei tarvitse edes maksaa mitään.
Eikös tätä nyt perusteltu sillä, että kaikki palvelut ym. on nykyisin netissä. Luulisi, että jotain Kelan asioita ym. ym. oppisi hoitamaan netissä ihan silläkin, että vaikka kerran viikossa vankilassa joku opettaisi yhteisellä koneella, että tämä homma tehdään näin ja näin. Mutta ilmeisesti niitä opetellaan 24/7.
Vierailija kirjoitti:
Tulevaisuudessa ikäihmisten kannattaa tehdä joko huumerikos tai talousrikos. Näin pääsee täysihoitoon, josta ei tarvitse edes maksaa mitään.
Kyllä ne sen tietää, eivät ole tyhmiä:-X
Vierailija kirjoitti:
Tulevaisuudessa ikäihmisten kannattaa tehdä joko huumerikos tai talousrikos. Näin pääsee täysihoitoon, josta ei tarvitse edes maksaa mitään.
Tästähän on kirjoitettu jo humoristinen kirja, Kakkua, kiitos!
Onhan niitä esitelty kaikkialle maailmaan jo aikaisemmin monissa ajankohtaislähetysksissä:-D
Suomalaiset ovat liian terveitä ja terveysturismilla menee nyt harvinaisen heikosti?