Saa nähdä antaako EU briteille kuitenkin erivapauksia, jos niin kannustaa myös muita eroamaan
Saavat EU edut, mutta ei tarvi ottaa kaikkea hataketta mukana.
Kommentit (8)
Eivät anna, juuri tuosta syystä. Ei briteillä ole oikein tarjota mitään tarpeeksi takaisin. Ydinaseet on Ranskalla ja Usallakin, ja vuoden alussa on taas normaalipresidentti Usassa.
Mahdollisuudet lienevät 0-luokkaa myös henkilökemian puolesta.
Ymmärrän hyvin kuinka tavisbritit kuvittelivat kaikenlaista kun äänestivät brexitin, mutta miten ihmeessä niiden neuvottelijoillakin tuntuu olevan täysin todellisuudesta vieraantunut käsitys asemastaan?
https://yle.fi/uutiset/3-11598856
Britannian pääministerin Boris Johnsonin tiedottaja sanoo, että EU:n ja Britannian neuvottelut laajasta vapaakauppasopimuksesta ovat ohi. Hän sanoi, että kauppaneuvotteluja on turha jatkaa, ellei EU muuta kantaansa.
– EU käytännössä päätti neuvottelut sanoessaan, että he eivät halua muuttaa neuvottelukantaansa, James Slack sanoi
Hävettää olla tässä EU koulukiusaajatiimissä. Ja syöttää vielä veroja tähän paskaorganisaatioon josta ei voi erota tai jota vastaan ei voi demokratiassa äänestää!
Vierailija kirjoitti:
Hävettää olla tässä EU koulukiusaajatiimissä. Ja syöttää vielä veroja tähän paskaorganisaatioon josta ei voi erota tai jota vastaan ei voi demokratiassa äänestää!
Erota voi vaikka heti, kuten Britannia näyttää. EU ei ole heitä väkisin siellä pitänyt vaan itse ovat jääneet roikkumaan.
Missä Cameron piileskelee tätä nykyä?
Tietysti antavat, ettei Saksan vienti kärsi.