Boris Johnson: Kaikki brittikodit tuulisähköisiksi vuonna 2030
https://www.kaleva.fi/boris-johnson-kaikki-brittikodit-tuulisahkoisiksi…
Tuoko onkin joku vihreä?
Kommentit (13)
Brexit, menestystarina.
"Hän toisti myös aiemmin mainitsemansa vertauksen, jonka mukaan tuuli on Britannialle kuin öljy Saudi-Arabialle. Johnsonin mukaan Britanniasta tulee alan kehityksen myötä tuulivoiman kärkimaa maailmassa."
Nii .. eihän niillä raukoilla ole lämmitystäkään niissä asunnoissa ..
Zinc
Sääliksi käy, jos lämpöä saa milloin sattuu ...
Kiva projekti näin muiden kannalta seurata, että kuinka usein kuzee omille nilkoille. Asukkaille ei niin mukavaa, ellei jotain varavirtapankkia saada aikaiseksi ..
Sehän on loistava idea! Englannissa tuulee aina ja nykyään tuulivoima on jo melko edullista. En itsekään tajua miksei tuuli- ja aurinkoenergiaan panosteta enemmän.
Vierailija kirjoitti:
Nii .. eihän niillä raukoilla ole lämmitystäkään niissä asunnoissa ..
Zinc
Sääliksi käy, jos lämpöä saa milloin sattuu ...
Kiva projekti näin muiden kannalta seurata, että kuinka usein kuzee omille nilkoille. Asukkaille ei niin mukavaa, ellei jotain varavirtapankkia saada aikaiseksi ..
Onhan niillä omaa öljyntuotantoakin, ainakin niin pitkään kun Skotlanti on osa Iso-Britanniaa. Ja voipi olla, että tosipaikan tullen englantilaiset keksivät jonkun tavan pakottaa skotit yhteistyöhön. Niin on tapahtunut aina ennenkin.
Siellähän on jo nyt paljon tuulivoimaloita. Ja miksei olisi, siellähän tuulee koko ajan ja on aukeat paikat. Eihän Briteissä ole juuri metsiä.
Vähän sama juttu kun sanoisi ettei aurinkoenergia ole hyvä idea Saharassa.
No ainakin halla-aho on hiljaa kun kaveri boris tämmöistä viherhömppää puhuu hyshys
No mutta raiskauksestakin tuomittu PS-Putkonen sanoi että tämä on huono idea ja lepakot räjähtelee. Ei hyvä asia tämä.
Länsimailla ei ole enää oikein varaan näihin ilmostokultin hourailijoihin. Olisi aika vaihtaa poliittinen johto ja laittaa ilmasto-uskovaiset pihalle hallinnostakin.
Kyse on muuten merituulivoimasta eli ei tarvi vetää saarta puuttomaksi.
Hauskasti Kalevan artikkelissa suomennettu "kettle" teepannuksi. Aika romantisoivaa. Vedenkeitin olisi ehkä kuitenkin todenmukaisempi suomennos.
No Britannia on saarivaltio ja merellä tuulee kokoajan niin eipä tuo huono suunnitelma täysin ole, sen sijaan että Suomessa tuotettaisiin kaikki sähkö tuuli ja aurinkovoimalla on mielipuolinen ja kuollut idea.
Ei sillä ole varaa ostaa sähköä muualtakaan niin ainoaksi vaihtoehdoksi on ajaa britit paljaaksi ja vetää tuulimyllyä saari ja meri täyteen.