Oletteko koskaan ajatelleet tätä asiaa Leijonakuninkaasta?
Jos Mufasa ei olisi kuollut ja Scar karkoittanut Simbaa Jylhämaasta niin Simbasta olisi kasvanut Jylhämaan huonoin ja pöyhkein kuningas ikinä.
Kommentit (6)
Polt twist : Scar on elokuvan antisankari
Ei välttämättä. Varmasti Simban vanhemmat olisivat kasvattaneet ja opastaneet häntä nöyremmäksi. Eivät Timon ja Pumba häntä nimittäin ainakaan mihinkään vastuullisuuteen kasvattaneet. Koska Scar tappoi Mufasan ja karkotti Simban, piti hänen kasvaa ja ottaa vastuu vasta pakon edessä vuosia myöhemmin palatessaan.
Oletteko koskaan ajatelleet leijonalaumassa johtavan uroksen olevan se joka siittää kaikki naaraat. Joten suhde Simban ja Nalan välillä on sisarusten välistä rakkautta.
Mutta mufasan kuoleman jälkeen jylhämaata kohtasi monen vuoden kuivuus, jolloin simba olisi joutunut miettimään elämänarvojaan uudestaan. Olisi saanut hyvää oppia miten sellaisessa kurjuudessa joutuisi elämään.
Usein elokuvissa sankari kasvaa oltuaan aluksi pöyhkeä ja epämiellyttävä. Tuore esimerkki Marvel-elokuvista on Thor. Toki tarina itsessään on tuttu jo Raamatun Tuhlaajapojasta.
Tuo on kyllä totta!