Miksi lapsi ei lopeta vaikka toinen lapsi hokee "ai, käy kipeää"?
5-vuotias on aina 3-vuotiaan kimpussa. Kutittaa täysillä, repii vaatteista leikin varjolla yms. Toinen aikansa jaksaa, sitten ulisee kun käy kipeää ja isompi ei vain tajua lopettaa, vaikka aikuinenkin sanoo että nyt riittää kun satutat toista. Isompi ikään kuin innostuu vain. Onko tämä normaalia sisarusten välíllä vai? Minusta tuntuu oudolta että toisen kipu on toisen hauskuus.
Kommentit (3)
Meillä 5, 3 ja 1-vuotiaat pojat. Isoin on jatkuvasti "hauskuttamassa" pienempiä eli just tuollaista pientä repimistä, tönimistä, painimista mikä on aluksi hauskaa mutta pian jompikumpi pienemmistä itkee.
Toiseksi hän on vielä niin itsekeskeinen kehityksessään, että sisaruskateus oikeuttaa hänen mielestään kaikenlaiseen. Lisäksi lapset eivät ymmärrä vielä moniakaan asioita, kuten esim että miksi se 3v ei tee samoja asioita yhtä hyvin kuin 5v, onko se lellivauva, laiska, tyhmä vai tuhma?
opitto roolimalli, jossa kipu on kivaa. pelottavaa....