Omakotitalon ruohikko on mennyttä kun sitä ei ole ajettu ja kasvaa heinää ja sammalta.
Iäkkäät vanhempani ei jaksa hoitaa omakotitalonsa puutarhaa.Mikä avuksi?
Kommentit (11)
Pitää varmaan ajaa nurmikko sitten vanhempien puolesta. t.ap
Ihmetellä viitsit mutta et auttaa.
Vierailija kirjoitti:
Pitää varmaan ajaa nurmikko sitten vanhempien puolesta. t.ap
No niin pitää, jos sinulle sillä on väliä. Tai haluat auttaa.
Meillä sama. Heinäähän sen nurmikon kuuluukin kasvaa. Sammal on hiukan ei-toivottu kasvi nurmikolla.
Veljeni, joka käy vanhempiemme luona useammin kuin me, totesi, että ruohonleikkuu on yliarvostettua puuhaa.
Mutta jos se heinä on kovin pitkäksi kasvanut, voi sitä olla aika hankala ruohonleikkurilla ajaa. Eli enimmät pois viikatteella siimaleikkurilla tms. Ja haravalla ne pitkät heinät pois, ja sitten ruohonleikkurilla tasaiseksi. Hyvä siitä tulee.
Se on kuule ekoteko, pelastaa pörriäisiä. Seuraavana kesänä kannattaa ehkä kysyä 4h-yhdistykseltä tai jalkapalloseuralta ruohonleikkuuapua. Veloitus ei ole maailman suurin.
Vierailija kirjoitti:
Se on kuule ekoteko, pelastaa pörriäisiä. Seuraavana kesänä kannattaa ehkä kysyä 4h-yhdistykseltä tai jalkapalloseuralta ruohonleikkuuapua. Veloitus ei ole maailman suurin.
Miksi pitäisi pyytää apua ulkopuolelta?
Ainiiin siksi kun joku ei vaivaudu vanhempiaan auttamaan vaan roikkuu vauva palstalla ihmettelemässä kun ne ei jaksa enään leikata nurmikkoa
Mikä vika sammalessa? Heinikkokin kuihtuu kohta, on syksy.
Kaikesta ihmiset jaksavatkin stressata.
Minäkin jätin tänä kesänä leikkaamatta, tai siis leikkasin ensimmäisen kerran vasta kesäkuun lopulla, tuli hienoa luonnonkasvia pihaan. Sitten istutin apilaa ja ensi kesänä on tiedossa, valkoapilapelto, joka toivottavasti leviää koko pihaan. En halua enää nurmikkoa, en tiedä mikä pakkomielle ihmisillä on, että pitää olla nurmikko (joka sitäpaitsi kestää kulutusta huonommin kuin apila).
Mikset sinä hoida? Ja mitä väliä sillä nurmikolla on? En minäkään hoida.