Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vertaistukiketju niille joita hävettää työn hakeminen esim. oman CV:n takia

Vierailija
02.09.2020 |

Onko muita, joita hävettää lähettää työhakemuksia, koska oma ansioluettelo on niin huono? Ei siis muodollisesti, osaan sellaisen kyllä laatia, mutta sisällöllisesti. Mun työ- ja opiskeluhistoria on niin umpisurkea, että itkettää. Nyt ne nuoruuden harkitsemattomat päätökset kostautuu.

En esimerkiksi ole enää erityisen nuori, ja työkokemusta on melko vähän siihen nähden, eikä ollenkaan omalta alalta vaan ns. vähemmän vaativista töistä. Opiskeluun olen käyttänyt vuosikausia. Mulla on korkeakoulututkinto, mutta olen vasta melko hiljattain valmistunut ja taustalla useampi keskeytetty tutkinto. Nyt olen kaiken lisäksi ollut hoitovapaalla. Edellinen työpaikka lähti alta äitiysloman aikana... En kehtaa edes omalle lähipiirille omaa oloani purkaa, kun tiedän, että olen itse tilanteen aiheuttanut. Mun piti olla se fiksu ja tunnollinen tyyppi. Tuntuu toivottomalta. Onko muita, joilla ei mikään unelmien CV?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
02.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttu tunne. Olenkin miettinyt alanvaihtoa työvoimapula-alalle jotta voisin aloittaa cv:n "puhtaalta pöydältä". Oma cv koostuu valmistumisen jälkeen erinäisistä matalapalkkaisista vuokratyöpätkistä ja työvoimakoulutuksen harjoittelusta. Linkediniin en kyllä kehtaisi häpeän vuoksi liittyä.

Vierailija
2/6 |
02.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen jopa miettinyt laittaneeni työskennelleeni frendini firmassa, jota ei edes ole olemassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
02.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla. Juuri tuskailin tätä tänään. Taas pitäisi yrittää luoda yhtenäinen cv ihan eri tyylistä työtä varten kuin mitä pari viimeistä hakemaani on ollut. Vaikka en koskaan valehtele, on se silti rankkaa yrittää korostaa jotain ja häivyttää jotain, kun työ- ja koulutushistoria on hyvin kirjava. Aina tuntuu että on jotenkin feikki tai ei pysty tuomaan esiin sitä osaamista sieltä kaiken seasta. Olisi varmaan pitänyt keskittyä vain yhteen alaan mutta kun elämä ei mene niin, varsinkaan nykyään. On huono jos olet tehnyt tai opiskellut muuta kuin "omaa alaa", mutta on myös huono jos et ole tehnyt mitään ja cv:ssä on aukkoja. Miten tässä voisi voittaa? 😔

Vierailija
4/6 |
02.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisin kyllä lohduttaa, että yleensä cv:tä tarkastellaan 1) suhteessa omaan ura aiheeseen (siis että kauanko ollut ollut alalla Ja kauanko on siitä kun valmistuit), ei niinkään biologiseen ikään ja 2) suhteessa siihen tehtävään, johon haette.

Toisin sanoen, jos olet juuri valmistunut ja haet entry level tehtävää, niin ei sun cv:ltä mitään johtajakokemusta ja loistavia kansainvälisiä pestejä tai miljardiprojekteja odotetakaan.

Vierailija
5/6 |
02.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Olen jopa miettinyt laittaneeni työskennelleeni frendini firmassa, jota ei edes ole olemassa.

Tämä on se ainut oikea vaihtoehto. Valehdelkaa sielunne kyllyydestä. Töiden saaminen on tärkeintä, ei rehellisyys.

Toisaalta, työllisyystilanne on umpisurkea nyt koko maassa ja tulee pahenemaan vain. Kesäkuussa oli 420 tuhatta työtöntä työnhakijaa. 500 tuhatta menee rikki vuoden vaihteeseen mennessä. Ensi vuodeksi ei ole mitään parannusta näköpiirissä, päinvastoin meidän katastrofaalinen hallitus maailmanpelastuspsykooseissaan ajaa entistä enemmän töitä pois Suomesta.

Viimeinen sammuttaa valot.

Vierailija
6/6 |
02.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit olla liian itsekriittinen. Suomalainen häpeäkulttuuri. Samoja ajatuksia oli minullakin, mutta turhaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän seitsemän