Mikä mulla on? Sydän hakkaa, verenpaine koholla!
Päivällä töissä pyörrytti ja nyt ihan yllättäen alkoi sydän hakata enkä saa rauhoittumaan millään. Pulssi hakkaa 90-100 ja verenpaine 170/105. Ei ole paniikkikohtaus.
Kommentit (29)
D-vitamiinin yliannostus tai kaliumin puute, jos on pääkipua samalla.
Et kertonut, minkä ikäinen olet tai onko ollut vastaavaa aiemmin. Mistä tiedät, ettei ole paniikkikohtaus?
Väsymys, stressi, tupakointi, kahvi?
Olen 41 enkä ole huomannut tällaista aikaisemmin. Mulla on paniikkihäiriö ollut yli 20 vuotta ja tunnistan sen kyllä.
Onko rytmihäiriöt vaarallisia? Voiko vain odottaa että menee ohi?
Syöpä korona luulotauti?
Mistä minä sen tietäisin, mene lääkärille!
Korona nostaa verenpainetta ja sykettä monilla.
Tuo verenpaine on kyllä korkea, mikä puolestaan saattaa nostaa sitä sykettä, joka ei kuitenkaan ole ihan hirveä. Kohonnut verenpaine puolestaan voi johtua monesta asiasta, esim. perintötekijät, sepelvatimon tukos. Rytmihäiriöt voivat olla joko vaarallisia tai vaarattomia ja johtua nekin monesta tekijästä. Seuraa nyt ainakin verenpainetta ja mieluiten ota yhteyttä terveysasemallle kysyäksesi neuvoa .Itsellä ensimmäiset sepelvaltimotaudin oireet alkoivat ilmaantua alle 50. Nyttemmin tehty esim. sydämen pallolaajennus. Eli ihan vakavuudella kannattaa suhtautua. Minulla ekat oireet olivat sydämen tiheälyöntisyys ja kohonnut verenpaine.
Käy päivystyksessä niin voivat ottaa sydänfilmit. Pitäisi ottaa mielellään rytmihäiriökohtauksen aikana.
Ehkä kävelin sinua vastaan.
t. komea mies
Mene pötkölleen, hengitä syvään, yritä rauhoittua. Sitten jatko... Onko stressiä, mulla sokerittomat namit aiheuttaa tuota ja on diabetes
Koronan jälkioireita. Ilmeisesti olet sairastanut sen vaikka et itse tietäisi sairastaneesi. Monella lievästi koronan sairastaneella on juuri tollasia oireita.
Kannattaa tilata lääkäri.
Vierailija kirjoitti:
Olen 41 enkä ole huomannut tällaista aikaisemmin. Mulla on paniikkihäiriö ollut yli 20 vuotta ja tunnistan sen kyllä.
Jotakin liian suolaista syönyt vasta? Ota heti banaania, niin saat kaliumia siitä.
Ota kirja tai muuta tekemistä mukaan ja lähe päivystykseen. Voi olla kaliumivajausta. Ainakin sydänfilmi ja verikokeet pitäs ottaa.
Tietty fiksumpaa soittaa päivystysnumeroon ensin, mutta ainakin se tavallinen neuvontapuhelin on ihan tukossa. Mutta soita tai mee päivystykseen, niin saat mielenrauhan, ehkä jopa hoitoa!
Juo kaksi lasillista vettä ja odottele puoli tuntia. Sitten mittaat uudelleen.
Infektioperäinen oire, usein juurisyy noissa oireissa on isompi infektio peräsuolessa. Ei helposti kyllä parannu, mutta pitkällä antibioottikuurilla pääset alkuun. Lääkärit eivät tiedä näistä mitään. Puusilmä 🧐 ei näe.
Soita terveysneuvontaan jos noi on arvot levossa. Stressaaminen olosta toki nostaa molempia, mutta soita silti!
Soitin ja käskettiin olla kotona vaan ja odottaa että menee ohi.
Rytmihäiriöitä