Voinko tehdä näin? Miten itse tekisit?
Kolme lasta 2v, 3,5v ja 6 v. Yksi heistä on nyt illalla oksentanut muutaman kerran. Voinko viedä kaksi lasta päiväkotiin ja yhden kanssa jään kotia. Olen opiskelija ja tässä on päällä gradun väliraportti ja muutama essee, joiden tekemiseen jokainen tunti on tarpeen. Olisi vain huomattavasti helpompaa tehdä opiskelujuttuja yhden sairaan lapsen kanssa kotona. Jos kaikki ovat kotona, en edes harkitse tietokoneen avaamista.
Mitä mieltä?
Kommentit (9)
harmi vaan, että vaikka ne ei sairastais niin ne tartuttaa kumminkin.. mut mitäpä väliä tuolla on teille, kunhan pääsette helpommalla.
Ei kai tässä mitään ongelmaa ole, vai?
niin kai mä olen tehnyt, eikä kellään ole sitä vastaan mitään
On tässä sen verran tiivis tahti, että en haluaisi vain varmuuden vuoksi pitää sairaspäiviä, jolloin työni ei etene nimeksikään. Kieltämättä ajattelen vain itseäni nyt.
aina olleet kaikki kotona, terveet sairaan lisäks...samoin jos jollakin on lääkäri tai puheterapia niin kaikki ovat mukana, osaavat istua hiljaa ja kauniisti ja tarkkailla tilannetta.
mutta toisaalta tuo vatsatauti on niin nopeasti etenevää, että ennen aamua tilanne perheessänne voi olla jo ihan toinen. Eli ehkä kannattaa varautua siihen, että myös nyt terveenä olevat (tai sinä itse) olet aamulla sairas tai että joudut kesken hoitopäivän hakemaan oksennustautista lasta kotiin.
Meille on kerran käynyt niin, että aamupäivällä päiväkodista on soitettu hakemaan toinen lapsista kotiin oksutaudin vuoksi. Jouduin turvautumaan anopin apuun, koska olimme miehen kanssa juuri tekemässä asuntokauppoja, emmekä päässeet hakemaan lasta pois. Tunti myöhemmin soitettiin uudelleen päiväkodista ja toinenkin lapsi oli sairastunut. Sitten vaan kiiresti hakemaan hänetkin pois.... Lapset olivat eri ryhmissä eli toisessa ryhmässä oltiin täysin tietämättömiä toisen sairastumisesta....
nyt liikkellä niin paljon mahatautia että tietty voi mennä hoitoon.
toimitaan niin, että vain vatsatautinen jää kotiin toisen vanhemman kanssa ja muut hoitoon / töihin. Eihän sitä aikuinenkaan voi jäädä kotiin vain "just in case", vaan siihen saakka mennään normaalisti, kunnes oireet ilmenevät. Meillä on muuten usein käynyt niin, että vaikka yksi lapsista on sairastanut vatsataudin (yleensä lievän), ei muut perheessä sairastu lainkaan.