Miksi kaikki vaatteet on nykyään 30-asteessa pestäviä?
Tuntuu, että mitkään vaatteet ei nykyään sovi yli 30 asteessa pestäviksi! Kaikki pesuohjeet näyttää olevan 30 astetta ja moni vieläpä hienopesua! Jotain ihan tavallisia riepuja! Osa halpiksia, osa parempaa merkkiä.
Onko kankaat huonontuneet ku näyttää olevan joku käsinpesu ainoa keino välttää niiden ennenaikaista kulahtamista... Onko tää jotain rahastusta, että myydään sekundaa samalla hinnalla kuin vaikka 20 vuotta sitten..? Tai ehkä vain kuvittelen, että ennen kankaat oli soveltuvia myös korkeempiin pesulämpötiloihin...?
Kommentit (11)
Elastaani (varsinkin heikkolaatuinen) kuluu herkästi ja sitä tungetaan kaikkeen. Säästää valmistuskustannuksia, kun vaatteita ei niin tarvitsee räätälöidä erimallisille vartaloille, kun joustoa löytyy.
Ja muutenkin materiaalit ovat todella heikkolaatuisia, joten eivät kestä oikein mitenkään hyvinä. Hellävaraisella pesullakestää ehkä kolme pesua, kun muuten menisivät jo ekasta pesusta pilalle. Kaiken lisäksi suurin osa muovijätettä eli polyesteriä. Halvat tuotantokulut, vähäinen kestävyys ja nopea muodon kierto, sillä sitä rahaa vaateteollisuus tahkoo. Toki plus järjettömän ylihintaiset "merkkivaatteet"
Nykyaikaisilla pesuaineilla ja koneilla pyykki puhdistuu kolmessakympissä. Tarkoitus on nimenomaan puhdistaa liasta, ei desinfioida. Korkeampia asteita ei tarvita normaalin vaatetuksen kanssa. Lisäksi alhainen lämpötila säästää sekä vaatetta että energiaa.
Olen pessyt kaikki 60 asteessa enkä ole edes lajitellut niitä mitenkään eikä ole menneet miksikään. On ollut merkkiä ja halpista,urheilu vaatetta ja puuvillaa.
Nuo suositukset ovat vaan siksi että ne ovat valmistajan kannalta niin turvallisia etteivät joudu korvaamaan varmasti mitään koskaan.
tekokuidut eivät kestä korkeita lämpötiloja
Keinokuidut eivät kestä 60 astetta, toisin kuin puuvilla. Katso millaisia vaatteita ostat.
Vierailija kirjoitti:
Keinokuidut eivät kestä 60 astetta, toisin kuin puuvilla. Katso millaisia vaatteita ostat.
Itse ostin juuri 100% puuvillaa olevan paidan ja pesuohjeessa oli 30 astetta.
Ohis
Hätävarjelun liittoluksi ei uskalleta laittaa lappuun isompaa lukemaa. Ettei vaan kukaan voi valittaa, että vaate meni pilalle väärän ohjeen takia. Todellisuudessa villaa ja silkkiä lukuun ottamatta lähes kaikki kestää 40 asteen pesun, suurin osa 60 asteenkin.
En ole koskaan pessyt yhtään vaatetta 30 asteessa. Hyvin ovat pysyneet vuosia.
Höpöhöpö. Ei bakteerit kuole kylmässä vedessä. Mutta voit toki pestä hikiset vaatteesi vaikka jääveden ja voimakkaiden myrkkyjen yhdistelmällä
Vierailija kirjoitti:
Nykyaikaisilla pesuaineilla ja koneilla pyykki puhdistuu kolmessakympissä. Tarkoitus on nimenomaan puhdistaa liasta, ei desinfioida. Korkeampia asteita ei tarvita normaalin vaatetuksen kanssa. Lisäksi alhainen lämpötila säästää sekä vaatetta että energiaa.
Olet täysin aivopesty. Vaatteet nimenomaan tulee pestä korkeissa lämpötiloissa. Myös pesukone kerää bakteereja, jos sitä ei käytetä korkeammilla lämpötiloilla.
Olen huomannut saman, valitettavasti. Lenkkivaatteetkin pitäisi pesuohjeen mukaan huljutella käsin haaleassa vedessä.