Korkeakouluvalinta ..kitinää
Kautta maailman yliopistoihin mennään papereilla. Täällä pidetään raskasta ja kallista pääsykoerumbaa iäti. Se on se tämän maan yhdenvertaisuusmantra. Otetaan kehnoimmat sisään, niin loppuu kitinä. Ja nohevat maailmalle, koska siellä arvostetaan sitä, että on menestynyt.
Kommentit (3)
Tänä vuonna yliopistoon 80% opiskelijoista otettiin todistuksen perusteella. Oletko tyytyväinen?
Olisin mielelläni todistuksella hakenut, mutta se ei kelvannut. Enkä ole ainoa jolle kävi näin.
Onko yhdenvertaista, että tietty porukka pääsee sisälle, koska heillä on kriteerit täyttävä todistus ja sitten toiset taistelee niistä muutamasta paikasta? Nuoremmat ovat usein myös epävarmempia tulevaisuuden urastaan, mieli muuttuu opiskelut aloitettuaan.
Minulla olisi vielä monta monta vuotta työuraa edessä, mutta kun en pääse opiskelemaan, niin ollaan sitten työttömänä. Ja siivoamaankaan en pääse, tuntuu että sinnekin palkataan mieluummin niitä nuoria opiskelijoita.
No eihän karsii huonoimmat poiskin ei pärjää kokeissa, joka on kaikille sama.