Suuri armeijakeskustelu, kokemuksia, mielipiteitä, ennakkoluuloja ja ehdotuksia. Tarvitaanko valtiossa kahta erillistä turvallisuuskoneistoa?
Keskustelun pohjaksi Taistelukenttä2020 esittelyvideo.
Tarvitaanko poliisia lainkaan kun meillä on näin toimiva ja hyvä armeija, miksei samalla tuo henkilöstö hoitaisi ainakinn entisen liikkuvanpoliisin ja järjestyspoliisin tehtävät.
Kommentit (4)
Tarvitaan. Kaksi erillistä väkivaltakoneistoa on se, joka estää valtioita luisumasta sisällissotaan. Kun armeija vyöryy kaduilla on demokratia menetetty.
höpönlööperiä juttus.
Pikemminkin ihmettelen, että mihin tarvitaan sekä rajavartiosto,/merivartiosto, tulli ja meripoliisi.
Tultiin veneellä Tallinnasta ja maailman viisain viranomainen pakotti meidät laiturille Suomenlinnaan Merivartioston tukikohtaan, kun on korona-aika (aivopierujen isoäiti!!!). Laiturilla seisoi rivissä porukkaa ajavartiosto,/merivartiosto, tulli ja poliisista. Tallinnan puolella (täyspäisiä) oli samalla tyypillä rinnassa teksti border control/custom eikä paskalakkeja näkyny lainkaan.
Aina kun näitä katsoo ja miettii että noin ne miehet tekee jo nuorina ja naiset hysteerisina vaan sukupuolidysforisoivat koska heille ei ole mitään vastuuta ja velvollisuuksia, vain loputtomasti oikeuksia. Kyllä olisi hyvä naisillekin muistutus jollain tavalla että keiden harteilla koko heidän elämänsä ja turvallisuutensa on. Ja joka puhuu naisista armeijassa niin onhan heitä, mitätön määrä maakuntavaruskunnissa, erikoisjoikossa joita tuossakin kuvataan- ei ainoatakaan. Mietitääpä hetki myös millainen olisi naisten muodostama armeija. Kas kun armeijassa ne arvoasteet ja koko homma perustuu eriarvoisuuteen että on edes mahdollista puolustautua ja määrätä toisia kuolemaan
Reservin Vänskä
No ehkä armeijan tehtävä ei kuitenkaan ole liikennevalistaa, tutkata ylinopeuksia ja rattijuoppoja, selvitellä kännikärhämiä ja ratsata mopopoikia. Aivan eri koulutus ja painotus. Lisäksi puolustusvoimat nojaa vahvaan reserviin. Suomessa ei siis ole ammattiarmeijaa. Miten poliisitehtäviä hoidettaisiin reservin voimin? Joku Seppo soitetaan kotoa selvittämään Virtaselle kotiväkivaltaa?