Löytyykö suomalaisia ”boheemeja” sisustusblogeja, joissa käytetään mm. paljon värejä?
Ei kuitenkaan sellaisia joissa asunnot on ahdettu täyteen tavaraa ja erilaisia sisustusesineitä. Eli kun puhutaan boheemista sisustustyylistä, niin hieman tätä pelkistetymmän tyylinen haussa. Kasvit on jees, mutta sillisalaatti makrameista ja eri maiden etnisistä esineitä ja kuoseista ei.
Voi toki olla ulkomainenkin!
Kommentit (14)
Ex-bloggaaja Kaitaliinan koti voisi olla kans kiinnostava. Löytyy nykyisin instasta nimellä misliina, koti on esitelty joskus mhyös Glorian kodissa.
Kiitos vinkeistä! Tuo vihreä talo onkin jo entuudestaan tuttu ja pidän kyllä ihan tyylistä.
Värejä voi käyttää hillitymminkin, kunhan vaan ei ole pelkkää valkoista, harmaata, beigeä ja/tai mustaa.. Koska värit ovat ihania! Rakastan värikkäitä kirjavia kankaita ja muutenkin vahvoja värejä, mutta niiden pitää kuitenkin jollain tavalla sointua yhteen ja toisaalta pidän myös valoisuudesta ja myös valkoiset seinät ovat ok 😄
Meillä taitaa olla aika samanlainen sisustusmaku. Jään kuulolle lisävinkkien toivossa.
Instassa karkelokukka ja marimetsänneito. Jälkimmäisessä on kyllä makrameetakin :D Retroelenenttejä, mutta myös moderneja juttuja, ja paljon väriä.
Vierailija kirjoitti:
Instassa karkelokukka ja marimetsänneito. Jälkimmäisessä on kyllä makrameetakin :D Retroelenenttejä, mutta myös moderneja juttuja, ja paljon väriä.
Kiitos vastauksesta. Aika hauskoja kuvia, ja oikeasti kiva nähdä kun ihmiset sisustavat kotejaan oman maun mukaisesti! Nämä eivät kuitenkaan olleet sitä mitä hain. Tuo retroilu ainakaan tuossa määrin ei ole oma juttuni! T. Ap
Vierailija kirjoitti:
Tästä jutusta tykkäsin annako0sta (olisi ollut vielä enemmän mieleeni jos olosi ollut muitakin värejä kuin keltaista), gullukasta ja villamanuellasta, joka oli ehkä eniten mieleeni.
Vieläkin kaipailisin niitä blogeja 😊
T. Ap
Vierailija kirjoitti:
Tuo on kiva jossa on vihreät kaapit keittiössä.
Vierailija kirjoitti:
Osa oli ihanan harmonisia kokonaisuuksia, mutta vielä kun olisi saanut hieman enemmän näitä mukaan niin olisivat saattaneet olla täydellisiä! T. Ap
Yksi sisustusblogi, jossa on värien käyttöä ilman hillitöntä tavarapaljoutta on Vihreä Talo. Kirjoittaja rakennutti omakotitalon, jossa muistini mukaan ei ole yhtään valkoista seinää. Muuten tyyli on selkeä, simppeli ja klassinen. Yksi suosikeistani.
WTD ei ole varsinainen sisustusblogi, mutta kirjoittajan uusi loft-koti voisi kiinnostaa sinua.