Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kannattaako ensin säästää puskuria vai maksaa velat pois?

erossa velkaantunut
23.02.2020 |

Puskuria 0e, velkaa n. 3000e eri paikkoihin. Olen välillä tehnyt isompia lyhennyksiä luottokorttiin, mutta sitten kun ei ole puskuria niin joudun taas maksamaan kortilla (auton korjaus, lääkärimaksut, lapsille vaatteiden hankinta). Ja veloista en oikein osaa päättää aloitanko pienistä vai isoista (luottokorttivelka, huonekaluliikkeen velka ja klarna). Kaikkiin velkoihin pystyn kyllä hyvin tekemään vaaditut minimilyhennykset, mutta eihän ne niillä lyhene.

Esim. nyt minulla olisi 500e laskujen ja pakollisten menojen jälkeen ylimääräistä, mutta en tiedä mitä lyhentäisi ja millä summilla? Pienintä velkaa? Isointa? Sitä missä on korkein korko? Vai teen kaikista minimilyhennykset ja loput puskuriin säästöön?

Help! Mikä olisi järkevin tapa nyt koittaa katkaista tämä surkea kierre?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloita pienimmästä, jonka saat nopeiten maksettua pois. Sen jälkeen toiseksi pienin velka, ja niin edelleen. Viimeksi tekisin niin, että makselisin kaikkia vähän, mieluummin niin, että keskityt yhteen velkaan ja muita maksat minimin.

Vierailija
2/4 |
23.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maksat tietysti ensin velat pois. Niiden korot ovat enemmän kun säästöissä taas ei yhtään. Veloista eroon mahdollisimman nopeasti ja sitten vasta säästöjä kartuttamaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidän aina noin 15000 Euron puskuria, se tuo turvaa. Jos iso hankinta (esim auton väliraha) veisi puskurirahaston alle tuon, rahoitan hankinnan kulutusluotolla. Korot on niin alhaiset, että ei tule edes kalliiksi.

Vierailija
4/4 |
23.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maksa suurikorkoisin laina ensin pois. Tee tavoitteellinen maksusuunnitelma ja pysy siinä. Elä niukemmin kunnes saat velat pois. Klarnat ym. kulutusluotot tulevat tosi kalliiksi. Luottokorttivelka ei ole yhtä kallista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kahdeksan