Jos on työkyvyttömyyseläkkeestä valitus vetämässä, niin mikä on aktiivisuusvelvoite?
On siis kevalle tehty työkyvyttömyyseläkehakemus ja sen jälkeen muutoksenhakulautakuntaan laitettu valitus. Vastausta ei ole tullut. Onko tällä välillä pakko hakea töitä? Voinhan töitä aina hakea ja kertoa tilanteen hakemuksessa, tuskin kukaan työnantaja töihin haluaa. Mutta eihän siinä mitään järkeä ole. En haluaisi kumminkaan tukea leikattavan tai työtoimintaan pakotusta, kun se pahentaa sairauksiani. Toinen kysymys vielä, että leikataanko siis työttömyyskorvauksesta vai vain toimeentulotuesta, jos ei ole työkkärin mieleen mennyt?
Kommentit (2)
Tein näin, ilmoitin työnjohtajalle, että voin tehdä lyhytaikaisia sijaisuuksia, kun jäin osa-aikaiselle.
Todellisuudessa en olisi kyennyt töihin ollenkaan, mutta sanottiin työvoimassa: oletko muistuttanut?
Työkyvytön mukamas voi tehdä laskutoimituksia, milloin on selkäkipua ja sen mukaan ilmoittaa, näin kerroin työnjohdolle. Ymmärrettiin etten pysty enää.
Itse tiedät parhaiten työkyvyn.
Siis. Ihminenhän on pitkällä sairauslomalla hakiessa tuota. Mitä ihmeen aktiivisuusvelvoittetta työkkärin tyyliin sairauslomalla sinusta voisi olla?
Ihminen voi olla työmarkkinatuen ja muita Kelan tukia saadakseen sairauspäivärahan loputtua edelleen sairauslomalla silti näissä tilanteissa ns työnhakijana - ja tulee olla kokoaikaisena etsimässä työkynsä ja kuntonsa mukaista - virallisesti teoriassa. Sairausloma lähetetään työkkäriin tiedoksi. Meillä on hitonmoinen työttömyys. Eivät ne sinua mihinkään sieltä sairauslomalta tarvitse mihinkään. Olet ja elät ja odottelet päätöksiä. Jollet saa eläkepäätöstä niin et saa ja jatkat noin jollei kukaan keksi millä sinua parannetaan.