Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten parantaa itsetuntemusta?

Vierailija
06.02.2020 |

Työkavereiden ja ystävien kommenttien perusteella minulla taitaa olla huono itsetuntemus. Tai paremmin sanottuna työkavereiden ja ystävien kommentit eivät vastaa sitä kuvaa, joka minulla on itsestäni. Esimerkiksi omasta mielestäni olen hiljainen tarkkailija, joka seuraa sivusta ja ystävien mielestä olen ideoija, joka keksii huikeita tempauksia koko porukalle ja liimaa porukan yhteen. Omasta mielestäni olen keskivertoälykäs ja välillä hidas pohtija, työkavereiden kommenttien mukaan poikkeuksellisen älykäs ja nopea oppimaan ja tekemään päätöksiä. Omasta mielestä olen looginen ja teen päätökset tosiasioiden perusteella, esimiehen mukaan teen päätöksiä nopeasti tunteideni perusteella. Omasta mielestäni olen töissäkin rauhallinen ja asiallinen, mutta parin työkaverin mukaan olen hankala akka, joka ei kunnioita auktoriteetteja. Omasta mielestäni olen tavallinen, tykökaverini mielestä olen oudoin ihminen, jonka hän on tavannut.

Selkeästi muiden kuva minusta ja oma kuvani itsestäni poikkeaa. Kumpikaan ei varmaan ole täysin oikea vaan totuus on jotain muuta. Miten siis parantaa itsetuntemusta niin että oma ja muiden kuva minusta olisivat lähempänä toisiaan? Vai onko se edes tavoiteltavaa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erilaiset persoonallisuustestit voivat olla nopea apu itsetuntemuksen parantamiseen. Kannattaa aloittaa vaikkapa MBTI-testistä.

Vierailija
2/4 |
06.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

MBTI-testi on tehty muutamaan otteeseen ja tulos on ollut joka kerta INTP. Tästäkin esimies järkyttyi, kun hänen mukaansa olen selvästi järjestelmällinen J enkä P. Järjestelmällisyys on opittua käytöstä työssä, ei luontaista. Kiitos kuitenkin neuvosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Humble brag -taidot sinulla onkin ihan hyvät.

Vierailija
4/4 |
06.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Humble brag -taidot sinulla onkin ihan hyvät.

Voi sen noinkin nähdä. Itse lähinnä mietin miksi en näe niitä positiivisia puolia itsessäni mitä muut näkee. Huono itsetunto varmasti vaikuttaa. Myös huijarisyndrooma vaivaa eli pelkään koko ajan että työkaverit huomaa, että en osaakaan ja en olekaan riittävän hyvä työhöni.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä seitsemän