Vantaalaisnainen vertaa viruksen takia eristettyä Wuhania kauhuelokuvaan: ”En uskalla astua hissiin päästäkseni ulos”
"Chen Hui uskoo, että kaupunki voi pysyä eristettynä kuukausia koronavirusepidemian takia.
Wuhanin keskusta oli sunnuntaina liki autio. Hallinto on kieltänyt ajoneuvojen pääsyn kaupungin keskustaan ilman erityistä perustetta.
”Sää on synkkä, sade tipahtelee silloin tällöin. Kaduilla vallitsee hiljaisuus ja autius. Ei ihmisiä eikä autoja.”
Chen vertaa näkymiä dystooppisen Resident Evil -elokuvan autiokaupunkikohtaukseen.
SUOMESSA parikymmentä vuotta asunut Chen matkusti Wuhaniin äitinsä luo noin viikko sitten viettämään kiinalaista uuttavuotta.
VANTAALAINEN Chen Hui pysyttelee sisätiloissa perheensä luona kiinalaisessa Wuhanin kaupungissa, joka on yltyvän koronavirusepidemian keskipiste. Hän kuvailee päiviään tylsiksi ja mieltään matalaksi.
Chen kertoo, että kännykkään ponnahtaa jatkuvasti uutisia ja tietoja, jotka vetävät mielen matalammaksi. Hänen äitinsä eläkeläiskaverien sosiaalisen median ryhmään tuli viesti, että äidin entinen työtoveri oli kuollut koronavirustautiin 80-vuotiaana. Toinen äidin entinen kollega kertoi vanhan koulukaverinsa kuolleen samasta syystä noin 70-vuotiaana."
Kommentit (20)
Wuhanissa asuu 11 miljoonaa ihmistä, jos kuolleita on 56, on aika hyvin, että kaksi niistä kuuluu tuon naisen tuttaviin.
Aika ripeästi ne saa kuolemansyyt selville. Suomessa menee 1-2 kk ennen kuin mitään varmuutta asiasta saadaan
Vierailija kirjoitti:
Aika ripeästi ne saa kuolemansyyt selville. Suomessa menee 1-2 kk ennen kuin mitään varmuutta asiasta saadaan
Täh? Eikö tuo noin 8 tuntia kestänyt Ivalossa selvittää. Siitä varmaan suurin osa meni näytteen lähettämisessä tutkimuspaikalle.
Äkkiäkös näyte otetaan, että onko se sitä virusta.
joku kommentoi:
"Ja miksi ihmeessä ajattelet että Kiinan hallinto eristää 60 miljoonaa kansalaistaan jonkun tavallista vähän ärhäkämmän flunssan vuoksi? Pysäyttäisi koulut ja tehtaat? Lopettaisi turistimatkat? Kiinassa ihmiselämällä ei ole mitään arvoa. Jos kuolleiden määrä jäisi muutamaan tuhanteen, Kiina yksinkertaisesti vaikenisi kaikesta.
Tämä on nyt jotain ihan muuta. Nimenomaan Kiinan hallituksen reaktio on se, joka saa kansainvälistä politiikkaa ymmärtävät tahot huolestumaan viruksesta."
Kiinan hallitus lupaa 100 hyvää = oikeasti luvassa 10 hyvää
Kiinan hallitus lupaa 100 pahaa = oikeasti luvassa 1000 pahaa
Jos haluaa virittäytyä tunnelmaan ja on Storytelin jäsenyys, nyt vaan Virusta kuuntelemaan.
naiset nyt pelkää kaikkea tuolla tavalla, vaikka arkipäivän riskit suurempia,mutta niitä ne ei näe.
fukushima pamahti niin voimaantuneet naiset jonotti jodi-tabletteja yms.
On se vantaalainen, kun on siellä asunut 20 vuotta.
Hänellä oli viikoiksi ruokaa , pysyy hengissä.
Vastaanotoilla taitaa tulla rajat vastaan koska lääkäreitä tiloja ja laitteita ei riitä kaikille. Kun etenee. P homma kun se tarttuu ennen kuin oireet ilmenee.
Pelkän keuhkokuumeen kokeneena toivoo ettei tarvisi sairastaa. Siitä selvisi nippa nappa niukin naukin..
Täällähän laitteita ja tiloja on vähemmän kuin Svedaalassa muuten hei.
Hei, miettikää mikä sattuma. Chenin äiti tuntee kaksi tautiin kuollutta. 11 miljoonaa ihmistä kaupungissa ja samasta eläkeläiskerhosta kuolee kaksi. Nyt kannattaisi lotota.
Tai sitten kuolonuhreja on paljon ilmoitettua enemmän. Mitäs sitä joka mummoa kirjaamaan.
Otsikoinnin perusteella luulin tämän käsittelevän jotakuta hysteeristä Vantaalla asuvaa naista, joka ei ikinä ole käynytkään Kiinassa.
Joku kommentoi linkin takana:
"Jos Chenin äidin tuttaviakin on jo muutama kuollut tähän virukseen, niin kuinka uskottavana voidaan pitää tuota 56 kokonaiskuolleen määrää?
Hyvä, että kaikennäköisiin radikaaleihin toimiin on ryhdytty, mutta kyllä ne samalla kertovat, että siellä alkaa olla melkoinen kaaos käsillä."