Sosionomi vai yliopistosta vakaope
Ammattia pitäisi vaihtaa ja nyt kiinnostaisi ihmisläheisempi työ, joka ei liikaa seuraisi kotiin asti.
Päiväkotimaailma on alkanut kiehtoa, vaikka tiedän sen huonot puolet.
Harkitsen lastentarhaopeksi opiskelua tai jotenkin lasten kanssa työskentelyä, mutta kumpi kannattaa olla ykköstavoite: sosionomin opinnot vai yliopisto. Minua enemmän vetää yliopisto ja keskittyminen lapsiin, mutta sosionomina voisi työmahdollisuudet olla monipuolisempia?
Työllistyykö yliopistosta kandin papereilla muualle kuin päiväkoteihin, jos tarviikin taas uuden suunnitelman?
Kommentit (6)
Niin on kuulemma pulaa, mutta olen tullut aika pessimistiseksi työelämän suhteen. Olen jo kaksi ammattia opiskellut, en haluaisi miettiä samaa taas 5-10 vuoden päästä. Siksi mietin että kannattaako yliopistoon enää mennä, jos siinä ei ole niin paljon liikkumavaraa tai jos itselleni sattuu jotain, että en enää voikaan työskennellä päiväkodissa. -ap
Sosionomilla on myös muita suuntautumisvaihtoehtoja jos lasten kanssa työskentely ei enää nappaakaan, siinä mielessä se olisi parempi.
Sosionomikoulutuksella ei saa enää varhaiskasvatuksen opettajan pätevyyttä.
Jos haluat opettajaksi, hae yliopistoon. Jos haluat useita vaihtoehtoja (päiväkodissa sosionomi-nimikkeellä työskentelevä voisi tulevaisuudessa olla esim. saman tapainen kuin kouluissa kuraattori), sitten sosionomikoulutus kannattaa.
Nyt jo varhaiskasvatuksessa opettajana toimivat sosionomit pitävät kelpoisuutensa opettajana toimimiseen JA voivat jatkossa hakea myös niihin sosionomin tehtäviin. Uudet sosionomit eivät voi olla opettajina.
- Varhaiskasvatuksen opettajan koulutus antaa hyvän pohjan mm. erityisopettajana tai päiväkodin johtajana toimimiseen (lisäkoulutusta toki vaatien). Maisterin jälkeen voi hakeutua asiantuntijatehtäviin myös muualle, jos päiväkotimaailma ei enää kiinnosta. Maisteri + erityisopettajan opinnot mahdollistavat myös koulussa erityisopettajana työskentelyn.
- Uudet varhaiskasvatukseen suuntautuvat sosionomit pääsevät muuttamaan kenttää. Varhaiskasvatuksen sosionomi - tva-kuvauksia ollaan vasta laatimassa. Näkisin, että on järkevää ottaa jokaiseen ryhmään opettajankoulutuksesta valmistunut ja sen lisäksi palkata sosionomeja jokaiseen päiväkotiin. Perhetyön ja sosiaalialan osaamiseen on tarvetta, mutta ei välttämättä ihan jokaisessa ryhmässä. Voisiko varhaiskasvatuksen sosionomi olla päiväkodin oma asiantuntija, jolle saisi varattua ajan kuten koulukuraattorille? Sosionomi voisi myös kouluttaa opettajia ja hoitajia perhetyöhön liittyvissä asioissa kuten monimuotoisten perheiden kohtaamisessa ym. Tulevaisuus näyttää.
No, otan tavoitteeksi siis yliopiston tai avoimen väylän, ja haen myös sosionomiopintoihin. Ymmärtääkseni sosionomeille on ainakin ollut tarjolla jokin erillinen palikka opepätevyyteen.
Kiitos! Päädyn tästä kyllä jonnekin!
Lastentarhanopettajista (yliopisto) on todella paljon pulaa.