Mut on huostaanotettu viisi vuotiaana ja luotan aina vain sossuun ja käsken muita tekemään samalla tavalla.
Mut napattiin sisarusteni kanssa kun meille ei annettu ruokaa eikä puhtaita vaatteita. Isämme joi ruokarahat.
Kommentit (20)
Mitä tuo otsikko on tarkoittavinaan?
Miksei äitisi eronnut isästänne ja hakenut apua ruokamenoihin, oliko äitisi mielisairas nainen?
Sitä olen itsekin ihmettelyt miksei äitimme hakenut apua mutta hänkin taisi olla sekaisin. t.ap
Nykyaikana sentää on Lidl ja kela mistä saa apua ja kannattaa nyt valita mies joka käy töissä vaikka itse olisi lasten kanssa kotona.
Ja muitakin ongelmia tainnut olla. Ei huostaanottoa ihan helpolla tehdä.
Sulla on varmaan traumoja huostaanotosta. Et muuten täällä kertoisi.
Toivottavasti sinulla on tahtoa pyristellä ylös sossukierteestä ja päästä seisomaan omilla jaloilla-
Miksi luotat sossuun, ne on vieraita ihmisiä. Toimivat lain säätämissä rajoissa.
No en ihmettele et olet pois vanhemmiltasi ollut, jos isä alkoholisti ja äiti mt-ongelmainen. Miten itse käytät alkoholia ja onko sulla mt-ongelmia, nää on periytyviä juttuja.
Juon välillä Irish Coffeeta ja on mulla paniikkihäiriö. Joka aamu kun herään pelkään kaikkea ympärilläni ja vähitellen pelko katoaa. Lisäksi mieheni on mua kohtaan väkivaltaisen oloinen, häntä vähän jännitän kun hän mua määräilee. t.ap
Ihan suomalainen olet? Olen itse kolmevuotias kun mut on viety vanhemmilta. Olin kuulemma jo kuolemassa kun olin niin laiha enkä saanut ruokaa. Tää tapahtui kauan sitten. Olen itse jo yli 70-vuotias.
Joo olen suomalainen. Syön koko ajan, johtuen tästä mun traumasta et aina nälkä niin ruokaan menee kaikki rahat. Olen ylipainoinen mutta valvon toisten syömistä ja ei saa syödä meillä koskaan tarpeeksi koska haluan itselleni kaiken ruuan. t.ap
Kuinka monta sisarusta teillä oli?
Kolme siskoa ja kaksi veljeä, yhteensä viisi lasta. t.ap
Lastenkotiin. Siellä kasvoin 13-vuotiaaksi asti. Siskoni joutui tyttökotiin huonon käytöksen vuoksi. t.ap
Etkö ap tajua ettei sun vanhemmat pitäneet teistä huolta?
Paha teidän suvun periköön!