Vapaaehtoisia majoitusalan työntekijöitä opinnäytetyön haastatteluun (JAMK)
Hei majoitusalan työntekijä!
Olen Jyväskylän ammattikorkeakoulun kolmannen vuoden restonomiopiskelija ja teen tällä hetkellä opinnäytetyötäni. Opinnäytetyön aiheena on alaistaitojen ja esimiestaitojen vaikutus työn merkityksellisyyteen majoitusalalla. Pyrin siis saamaan selville vaikuttavatko tietyt alais- ja esimiestaidot työn merkityksellisyyteen ja millä tavoin. Minua myös kiinnostaa selvittää miten työn merkityksellisyys eroaa alaisilla ja esimiehillä. Opinnäytetyön tuloksena pyritään luomaan alais- ja esimiestyyppejä helpottamaan esimerkiksi rekrytointia ja työn ohjausta. Jokainen opinnäytetyöni tutkimusosioon osallistuva ja hänen työpaikkansa saa käyttöön tämän tuotoksen, mitä he pystyvät hyödyntämään toiminnassaan.
Opinnäytetyön tutkimuksellinen osio toteutetaan teemahaastatteluina, mihinkä nyt tiedustelenkin osallistujia. Teemahaastattelussa käydään läpi ennalta määriteltyjä teemoja keskustelunomaisesti ja hyvin vapaasti. Tarvitsisin tutkimukseen majoitusalalla työskenteleviä esimiehiä ja alaisia. Muita kriteereitä ei ole, koska haluan saada mahdollisimman monipuolisesti ilmiöstä tietoa. Tutkimus tulee olemaan anonyymi, eli haastateltavan nimeä eikä työpaikkaa julkaista opinnäytetyössä.
Alustavasti haastattelu(t) pidettäisiin vuoden 2020 tammikuun aikana. Haastattelu on myös mahdollista järjestää puhelimitse tai skypen kautta. Haastattelu kestää noin tunnin. Paikka ja tarkempi ajankohta voidaan sopia haastateltavien toiveiden ja aikataulujen mukaan. Haastattelun teemat voin lähettää viikkoa ennen haastattelua ja paikasta riippuen voin tarjota kaikille osallistujille pullakahvit tai suklaalevyt. Muustakin palkkiosta voidaan keskustella.
Jos kiinnostuitte auttamaan minua opinnäytetyön tekemisessä tai haluatte keskustella alais- tai esimiestaidoista ja työn merkityksellisyydestä, niin ottakaa minuun yhteyttä osoitteeseen l4332@student.jamk.fi. Jos teillä heräsi jotain kysymyksiä, vastaan niihin mielelläni.
Kiitoksia ajastanne ja toivottavasti osallistutte tutkimukseen!
Ystävällisin terveisin,
Emilia
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
JAMK on ala-arvoinen ja käytännöiltään menneen maailman aikakaudella. Henkilöstön keskuudessa vakavia kiusaamistapauksia, tai paremminkin pitäisi sanoa toimintakulttuurista. Opetuksen laatu erittäin heikkoa.
Kiertäkää kaukaa JAMK - niin opiskelu- kuin työpaikkanakin!
t. muutaman vuoden työkokemuksella sanon
Terve vaan täältä Turusta! Lähdin tässä nyt sulta kysymään että MITEN ajattelit tän sun oksennuksen millään tavalla auttavan ap opiskelijaa ja hänen lopputyötään?? Niinkuin siis ihan konkreettisesti?? Hänhän jo opiskelee siellä, kolmatta vuotta?
Että jospa vaikka aloitat ihan oman pikku ketjun ja laitat ehkäpä sinne sun omia kokemuksiaan ja aatoksias työkokemuksesi pohjalta. Ei mulla sulle muuta.
JAMK on ala-arvoinen ja käytännöiltään menneen maailman aikakaudella. Henkilöstön keskuudessa vakavia kiusaamistapauksia, tai paremminkin pitäisi sanoa toimintakulttuurista. Opetuksen laatu erittäin heikkoa.
Kiertäkää kaukaa JAMK - niin opiskelu- kuin työpaikkanakin!
t. muutaman vuoden työkokemuksella sanon