Lue keskustelun säännöt.
IS asettuu Postin työtaistelussa työnantajan puolelle, yllätys, yllätys
20.11.2019 |
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006314963.html
Aika väsynyttä settiä taas Haapalalta.
Kommentit (3)
Totta hitossa kapitalisti puolustaa samanlaisia.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Toisessa jutussaan IS taas asettui ikäänkuin työntekijäpuolelle.
Hyvä juttu onkin
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006314455.html
Nuo yksittäiset kolumnistit voitaisiin vaientaa tällaisten selkkausten ajaksi, kun eivät kuitenkaan vaivautu kaivamaan pohjaa tiedoilleen alkuperäisistä lähteistä.
Haapala kirjoittaa täyttä asiaa:
"Ohittaako Rinne taas Paateron? Antaako pääministeri ay-liikkeelle periksi?
Sen jälkeen valtion omistajaohjauspolitiikan ja Paateron uskottavuus on pyöreä nolla. Paatero saa suomeksi sanottuna lähteä kälppimään, mutta eipä olisi ensimmäinen eroamaan joutuva omistajaohjausministeri.
Kysymys Postin hallituksen asemastakaan ei ole aivan yksinkertainen, sillä osakeyhtiölain mukaan sen yksiselitteinen tehtävä on ajaa Postin, siis firman, eikä maan hallituksen etua."
Postin nykyinen tilanne on suoraa seurausta siitä, että Postin omistajalla eli Suomen valtiolla ei ole minkäänlaista nähtävissä olevaa tahtotilaa Postin nykytilanteesta ja vielä vähemmän Postin tulevaisuudesta. Mikään yritys ei voi toimia kunnollisesti, jos omistajan tahto ei ole sen tiedossa.