Äkillinen painonnousu?
Voiko painonousta päivässä ta parissa niin paljon ettei seuraavana aamuna samat housut mahdu jalkaan joita edellisenä päivänä vielä ihan normaalisti käyttänyt? Ja kun ei muutenkaan käytä kireitä vaatteitta ja taas tänään on tullut täysin yllättäen eteen tilanne ettei kaapissa ole mitään jalkoihin pantavaa?
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Voi, mutta kyse ei ole painon noususta vaan nesteiden kertymisestä.
Tai sitten AP on vain sellainen ahmatti että vetelee possuna kuppikakkuja joka aamu.
Mitä lääkäri on siihen sanonut? Vai ootko vielä ollut yhteydessä? Sinuna ainakin olisi, voi nimittäin olla piakkoin orastava merkki sydämmen rytmihäiriöstä.
Nämä ainakin nostaa painoavaikka syö, liikkuu ja elää muuten terveellisesti
- Krooninen stressi ja unettomuus
- Hormonitoiminta, erityisesti estrogeenit
- Ehvkäisypillerit ja muu hormoniehkäisy
- Munasarjojen monirakkulaoireyhtymä
Monilla naisilla painonnousu on ihan normaalia ja kuuluu elämmän, itsekkin huolestuin nuorena kun takapuoli alkoi tupoamaan, mutta lääkäri sanoi että omenavartalo johtuu geeneistä eikä sille voi tehdä mitään. Se vain täytyy hyväksyä ja oppia elämään sen kanssa.
Töissä käytän joko mekkoa tai hametta, ja kotona vedän jalkaan colleget, niin eipä ole tarvinnut moista miettiä ja pähkäilä.
Voi, mutta kyse ei ole painon noususta vaan nesteiden kertymisestä.