Tässä meidän ruokalista. Miltä vaikuttaa?
Broilerisalaattia ja patonkia
Lihapullakastike ja pasta
Jauhelihapata
maksalaatikko
pinaattilättyjä ja perunamuusia
lihakeitto
Perheessä 2 aikuista ja 1 3-vuotias + vauva
Joku halpa laatikkoruoka pitäisi vielä keksiä. Sitten varmaan olisi tarpeeksi seuraavaan kauppareisuun asti.
Kommentit (24)
Maitoa ja leipää yms. käydään sitten hakemassa lähikaupasta, jos sattuu loppumaan.
ap
Itse en jaksa suunnitella, vaan spontaanisti kaupassa ostan jotain. Säästyis varmaan rahaakin tuollaisesta toiminnasta, kuin sinä teet.
-2-
Tai uunissa kalaa, niin on hyvä lista.
suunniteltujen kauppareissujen.
Niin, kalaa ei tuossa meidän listassa vielä olekaan, mutten kyllä tiedä saako kalasta mitään halpaa laatikkoruokaa. En ole kovin hyvä muutenkaan kalaruoissa.
ap
lettuja itse? Mitä on lisänä esim lihakeiton kanssa ?
mä ku sit joka päivä pyörin kauan kaupas miettimäs, että mitä tänään syötäis
yleensä syödä jauhelihaa kahtena päivänä peräkkäin. Kalaa ainakin tuohon listaan pitää saada. Ja kai lisäkkeinä on jotain vihanneksia?
Tiedän, että sitä kalaa pitäisi syödä enemmän :( Kalakeittoa teen aika usein, mutta muissa kalaruuissa olen aika huono.
ap
Ei joka päivä tarvitse olla kalaa, kanaa tai pun. lihaa.
Pitäisi itsekin ainakin lapsen kasvaessa alkaa suunnittelemaan listoja... Tuttu kertoi hyvän keinon: kirjoita kaikki tuntemasi helpot arkiruuat lapuille, ja joka sunnuntai-ilta (esim.) sitten " arvotaan" lappuja maljasta nostamalla viikon ruuat.
Tonnikalasta saisi kyllä halvalla ruokaa. Kiitos vinkistä.
ap
tarjouksessa olevaa kalaa (aika useinhan on kirjolohta tai lohta)
Siitä voi pilkkoa pienempiä paloja ja perunoita suikaleina uunivuokaan. Kermaa (siis näitä kevyt juttuja) ja mausteena suolaa ja pippuria maun muklaan. Makua antamaan jotain sulatejuustoa, jos haluaa.
Hyvää ja pidettyä meidän perheen lasten keskuudessa.
Kalaa tietenkin olisi hyvä syödä, itse olen huono tekemään sitä kun tuntuu että joka paikka haisee sitte kalalle...
Mun mielestä ap:n ruokalista on erinomainen. Kasviksia, ja varsinkin tuoretta salaattia, tarjoaisin kyllä lisukkeina, mutta en ottaisi kyllä mitään paineita kasvisruokien tarjoamisesta.
:)
Siis mua niin ketuttaa kun aina pitäis olla niin priimaa ja ravintoympyröiden ja kolmioiden mukaan kasattu ruokalista että se av:lla kelpaa.
Ensinnäkin se että olet ajatellut perheesi ruokailua noinkin paljon että sulla on ruokalista valmiina ja ihan tavallista peruskotiruokaa niin antaa pointsit sulle kotiinpäin ihan varmasti kaikilta. Se on taloudellisesti hyvin järkevää ja säästyypähän siltä jokapäiväiseltä ahdistukselta viikon ajan kun miettii valmiiksi, mitä syödään.
Toiseksi, oli kovaa rasvaa tai ei, ruoka on suhteellisen terveellistä ja varmasti hakkaa laadultaa nämä hottentottiruokakermamarinaadikuorrutukset joita jonkun perheen ruokalistalla on joka päivä.
Ja kolmanneksi, kerroit tekeväsi kaikki itse, arvostan sitä sillä itselläni ja varmasti suurella osalla av:laisista pöydässä on einestä.
Hyvää ruokaviikkoa! Ja muista herkutella !
Ostatko aina monen päivän ruoat yhdellä reissulla?