Voiko estrogeenintuotanto olla alentunut, vaikka kuukautiset vielä tulevat?
Kommentit (7)
Kyllä vaan. Gyne puhui estrogeenin vähentymisestä jo 5 vuotta sitten, kun olin 41v ja mulla tuli parissa kierrossa ovulaatiovuotoa. Nyt siis 46 ja selkeitä vaihdevuosioireita alkaa hiipiä, vaikka kuukautiset tulevat edelleen säännöllisesti.
Mitä ovat selkeät vaihdevuosioireet? Ja eivätkös ne menkat lopu vasta vaihdevuosien jälkeen...
Tietenkin. Premenopaussi eli esivaihdevuodet alkaa yleensä jo nelikymppisenä. Silloin limakalvot alkavat ohentua, vaikka itse et sitä vielä huomaisikaan. Vaihdevuodet tulevat muutenkin aaltomaisesti eli välillä voi olla oireita enemmän ja välillä niitä taas ei ole. Estrogeenitasot vaihtelevat, kun munasarjat yrittävät viimeisillä voimillaan pumpata sitä henkensä hädässä. t. esivaihdevuosissa
Samaa miettinyt. Viitsiikö lähteä kyselemään oireille lievitystä, kun jotain törkyä tulee kolmen viikon välein vieläkin?
Vierailija kirjoitti:
Mitä ovat selkeät vaihdevuosioireet? Ja eivätkös ne menkat lopu vasta vaihdevuosien jälkeen...
Ei ole selkeitä oireita. Jokaisella on yksilölliset oireet. Itselläni alkoi kiertoväli tihenemään ja vuotojakso pitenemään alkuvaiheessa. Tuli kuumia aaltoja ja hikoilukohtauksia. Sen jälkeen tuli taukoja kuukautisissa ja sitten ne taas palasivat. Tosin tätä sekoittaa se, että minulla on hormonikierukka, mikä helpottaa vaihtarioireita. Tuli mielialavaihteluja ja olin pahalla päällä. Gyne huomasi, että limakalvoni olivat ohentuneet. Oireilua on kestänyt minulla jo yli viisi vuotta. Nyt ei ole taas pitkään aikaan ollut hikoilukohtauksia ja menkatkit tulivat tauon jälkeen.
Eihän se estrogeenin tuotanto lopu kuin seinään, vaan se hiipuu vähitellen. Ja hei sinä nro 3, kyllä ne kuukautiset loppuvat ennen kuin vaihdevuodet ovat ohi. Ne saattavat toisilla kestää hyvinkin monta vuotta. Suosittelen sinua perehtymään asiaan esim. netissä.
En tiiä.
N26