Kesäjuhlat nyyttäriperiaatteella - mitä viedä?
Miehen tuttavat järjestävät kaksi päiväiset pihajuhlat mökillään ja kutsuvat sinne noin 30-40 henkilöä. Kutsussa luki, että tarjoilu nyyttäriperiaatteella. Luvassa ilmeisesti grillailua.
Mitä ihmettä sinne nyt voi viedä? Kuinka paljon ruokaa on vietävä, meitä on kaksi aikuista joten varaanko ruokaa nyt mukaan 30 hengelle vai 2 hengelle? Varaanko mukaan myös aamupalaruuat.
Mitä te ottaisitte mukaan? Jos haluan grillailla pihviä niin otanko pihvit vaan itselle vai koko joukolle (tsiisus*!!).
Kommentit (4)
Kannattaa vähön kysellä mitä tuoda tai sit siellä on vaikka kasa lihaa ja ei mitään muuta.
Todellakin kysyisin, että mitä muut ovat tuomassa ja mitä tarvittaisiin. Kun tuon jaon voi tehdä silläkin tasolla että "x tuo jotain grillattavaa lihaa, y tuo makkaraa, z tuo aamupalatarvikkeet, tuotteko te vaikka jotain jälkiruokaa"
Perunasalaatti, pastasalaatti, keitinperunat+silli ja sitten jos leipoo vaikka kinkkupiirakan, pellillisen pizzaa ja muffineita. Aika helppo kun tekee sellaisia ruokia jotka on isolle jengille edullisia ja itselleen helppoja.
Ottaisin yhteyttä järjestäjiin ja kysyisin eikö ole olemassa mitään tarkempaa suunnitelmaa. Noloa, jos kaikki tuovat vain grillattavaa eikä kukaan mitään välipalaa/aamupalaa/jälkiruokaa.