Teneriffa etelä vai pohjoinen loppuvuodesta?
Kumpi on kivempi? Aurinkoa ja lämpöä toivotaan tietenkin, mutta pohjoisessa kiehtoo vehreys ja rauha turisteja vilisevän etelän sijaan.
Kokemuksia?
Kommentit (9)
Etelä on niin wt-junttia etten edes harkitsisi sitä. Pohjoisessakin on suomalaisittain kivat kelit.
Costa Adeje on rauhallisempi ja hienostuneempi paikka eteläosassa saarta. Matkaa tuolta pl. de las Americasiin 6 km.
Etelään menisin. Etelästäkin löytyy vielä paikkoja jotka ei ole täynnä turisteja.
Pohjoispuolella ei ole lämmin talvella. Eteläpuolellakin on pikkukyliä, joissa on enemmän paikallisia kuin turisteja. Esim. Las Galletas on kiva.
Etelään ehdottomasti. Auton vuokrauskin on helppoa, niin voi kiertää koko saaren jos eteläpuoli alkaa kyllästyttää.
Suosittelen auton vuokraamiseen Autoreiseniä. Auton vakuutuksineen saa n. 100 eurolla viikoksi. Liikennehän tuolla on tosi mukavaa, noudattavat liikennesääntöjä ja liikennettä ei ole enempää kuin keskiverto suomikaupungissakaan.
Kahvilat, ravintolat, miljöö on ihan eri kuin turistirannoilla.
Sinccis
Jos lämpö on se prioriteetti nro 1, etelä-osa saaresta on siinä tapauksessa teille parempi. Teneriffalla on toimiva ja edullinen bussiverkosto ja etelästä pääsee helposti saaren muihin osiin. Toki välimatkat ovat pitkällä saarella myös pitkät.
Pohjoisessa taas sataa hyvin usein talvikuukausina ja uima-altaat + rannat ovat kylmiä. Muuten pohjoinen on kyllä kauniiimpaa ja mukavampaa seutua.