Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työkysymys

Vierailija
21.05.2019 |

Jokin aika sitten sain töitä vuokrafirmasta. En missään vaiheessa kuvitellut sen olevan kovin hienoa, mutta hälytyskellot soivat, kun lähdin haastattelusta kotiin. En ollut ollenkaan iloinen enkä innoissani työn alkamisesta.

Vaikka tämä on vain väliaikaista ja tulevaisuudessa siintää kunnon ammatti, ei minulla ole tippaakaan motivaatiota tällaiseen p*skaan. Lisäksi kärsin unettomuudesta. En ole kovin surullinen, jos saan potkut kun en päässyt menemään sovittuun koulutusvuoroon. Kyllä kai itsekin haluaisin nukkua kunnolla. Mutta tällaista tämä on ollut koko elämäni ajan.

Mikä sitten v*tuttaa tässä työssä? Jatkuva pommitus, henkilökohtaisen oloiset viestit. Kalenteriin täytyy merkata ajankohdat, jolloin ei voi työskennellä. No minulla on paljon muutakin mietittävää ja usein koko typerä kalenteri unohtuu kokonaan. Sitten tulee kauhean henkilökohtaisen oloisia viestejä tyyliin "kalenterisi on auki, monelta pääset?"

Minkä takia tuollainenkin täytyy erikseen ilmoittaa. Eiköhän jokainen tiedä, että kalenteri on auki, jos vuoroja tarjotaan.

Ajattelin, että vuokratyö on täydellinen tähän elämäntilanteeseen, kun olen opiskelija eikä ole aikaa saati energiaa kokopäiväiseen ja säännölliseen työhön. Mutta olenkin saanut huomata, että tämä vuokrafirman listoilla oleminen tarkoittaa loputonta pommitusta ja tuntuu ettei ikinä saa oikeasti relata rauhassa. Eilenkin myöhään illalla vastailin työviesteihin. Minkä takia ei voi olla edes jotain ajankohtaa vuorokaudessa, kun saisi oikeasti vain olla rauhassa ja tietää, ettei tule mitään viestejä työhön liittyen. En minä tällaisella p*skapalkalla ala työskentelemään kuin jokin tärkeä businessnainen, joka päivystää yötä myöten työasioiden parissa.

En ole tippaakaan kiinnostunut tästä. En jaksa. Tuntuu että koko työ vie energiani vaikken työskentelisi. Kun aina pommitetaan vuoroilla ja milloin milläkin rästissä olevalla testillä, jota ei edes löydy mistään.

En kaipaa mitään saarnoja. Ihan sama vaikka saisin potkut. En vttu jaksa.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oho, otsikko oli vähän vääränlainen. No, korjataan että "työasia."

Vierailija
2/8 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tein kotona 2-3 tuntia kestävän kurssin, jota ei siis pysty suorittamaan lyhyemmässä ajassa. Sitä voi toki tehdä omaan tahtiin, mutta aikaa kuluu joka tapauksessa kahdesta kolmeen tuntia. Tämäkin aika tuntui täysin ajanhaaskaukselta, kun olen opiskelija, jonka täytyisi tehdä kouluhommia. V*tuttaa että tällaisen surkean työn takia täytyy uhrata omaa aikaa tuntikausia ja olla pommituksen kohteena aamusta yöhön. VTTU. Taidan lopettaa koko p*skan. Työttömyys on luksusta tällaiseen verrattuna. Tuntuu kuin olisin vankilassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytä se kalenteri, niin ei pommiteta.

Vierailija
4/8 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No sinähän olet opiskelija, on ihan ok jättää nuo työt väliin ja keskittyä opintoihin. En itsekään jaksanut tehdä töitä opintojen ohessa, viakka yritin, mutta mitäpä siitä, valmistuinpa sitten nopeasti. Ja opintolainatkin, joita piti sitten alkaa nostaa, oli ihan helppo maksaa pois vakitöiden palkasta sitten myöhemmin, turha sen pelossa olisi ollut väkisin töissä opintojen ohessa kärvistellä.

Vierailija
5/8 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin mikset vain voi laittaa kalenteriin, että nämä ei käy eikä kukaan pommita sinua... Se nyt on firman käytäntö. Minusta hyvä. Mutta täytyyhän ongelmia jostain väkisin repiä, että ei käy elämä tylsäksi.

Vierailija
6/8 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Niin mikset vain voi laittaa kalenteriin, että nämä ei käy eikä kukaan pommita sinua... Se nyt on firman käytäntö. Minusta hyvä. Mutta täytyyhän ongelmia jostain väkisin repiä, että ei käy elämä tylsäksi.

Voi jessus kun juuri kirjoitin, että usein se kalenteri unohtuu kokonaan. Mieleni täyttävät kotihommat, verohommat, laskut, opinnot jnejnejne. Ja siihen päälle pitäisi muistaa joku vuokrafirman kalenteri. Asun yksin ja hoidan joka ikisen asian ihan yksin. Olisihan se helppoa, kun voisi pyytää toisen siivoamaan niin että ei menisi siihen aikaa ja energiaa. Mutta minä teen jatkuvasti kaikkea ja unohdan aina tuhat ja sata tärkeää asiaa, kun kaikkea on aina liikaa. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sähköposti tulvii viestejä, koti tulvii hommia, opinnot tulvivat tehtäviä, huomenna alkaa työssäoppiminen ja siihen menee 6 tuntia päivässä. Loputon suo eikä ikinä ole hetkeä, kun ei tarvitsisi tehdä yhtään mitään. Aina vain hommia hommien perään. Ap

Vierailija
8/8 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko kenties ihan hiljattain muuttanut asumaan omillesi? Muistan kyllä, miten ensimmäisenä opiskeluvuotena kaikki kaupassa käymiseen, siivoamiseen ym. kodinpyöritykseen liittyvä tuntui jotenkin raskaalta ja kuormittavalta. Toki olin osallistunut kotitöihin jo kotona asuessani, mutta yksin asuessa ne pitää kaikki hoitaa silloinkin kun olisi muutakin tekemistä. Tämän takia kävinkin opintojen alkuvaiheessa monesti viikonlopun kotona silloin, kun oli tentti tulossa. Siellä sai keskittyä lukemiseen eikä ruoanlaittoon. Alkuun tosiaan tämä tuntui stressaavalta, mutta pikku hiljaa siihen tottui. Ensimmäisen vuoden jälkeen kodin pyörityksestä tuli rutiinia ja stressi ja uniongelmat vähenivät. Mutta en ollut tuolloin opintojen ohella töissä, joten kuormittavia tekijöitä oli kuitenkin vähemmän. Tein vain kesät töitä.

Ymmärrän, että vuokratyön kalenterin täyttö helposti unohtuu, kun on paljon muutakin. Se on kuitenkin se kanava jonka mukaan työvuoroja tulee. Nyt kun tiedät että on työssäoppimisjakso tulossa, niin kannattaisi varmaan suoraan laittaa kerralla kaikki työssäoppimisajat kalenteriin. Ja varaa aikaa myös palautumiselle ja vapaa-ajalle! Jos olet päivisin joka päivä työssäoppimassa, ei se tarkoita että voisit olla sen päälle joka ilta töissä, vaikka mitään suoraan päällekkäistä menoa ei olisikaan. Laita reippaasti vaan varatuiksi myös vapaa-aikaa. Jos töistä tulee jotain viestejä ja vuorokyselyjä, ei niihin ole mikään pakko aina vastata heti, vaikka vuoro voi tosin mennä nopeimmalle. Tuskin viestien lähettäjät sitä tarkoittavat, että aina pitäisi tehdä heti. Mutta kun olet vuokratyöntekijä ja ilmeisesti jossain koulutusalaan liittymättömässä suorittavassa työssä, niin nuo työviestit varmaankin koskevat niitä vuorojen sopimisia, eikö niin? Eikä muita työasioita? Muita työasioita et tietenkään hoida palkattomalla ajalla. Koulutuskin on vähän rajatapaus, joku yleisesti hyödyllinen korttikoulutus nyt vielä menee, mutta työkohtaisesta perehdytyksestä pitäisi kyllä saada palkkaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi seitsemän