Rahattoman kesälomasuunnitelmat
Otsikossa ongelma, johon ei toistaiseksi ole ratkaisua löytynyt. Tilanne on se, että olen kahden teinin yksinhuoltaja ja tulomme ovat juuri sen suuruiset, että toimeentulotukea emme saa.
Tyttären kanssa käymme perheneuvolassa ja psykologi alkoi kyselemään kesäreissuista. No, pakko oli sanoa, ettei meillä ole rahaa mihinkään lähteä. Psykologi oli tästä huolissaan, mutta en voi asialle mitään. Jotenkin psykologi ei ymmärrä pienituloisen tilannetta, tämä on tullut ennenkin esille. Viime kesänä olimme tuetulla lomalla, joten sellaiselle emme voi hakea, eikä seurakunnan sivuilla ollut perheille mitään. Lapset eivät halua yksin leireille, vaikka sellaisia ehdottelin. Tiedän, että asiaan tullaan palaamaan psykologin toimesta ja ahdistaa jo valmiiksi. Tuntuu, etten ole tehnyt tarpeeksi, vaikka joudun ponnistelemaan rahan riittävyyden kanssa koko ajan.
Asutaan meren rannalla ja pääsemme keskustaan ja kaupungin tapahtumiin, mutta yöseudun reissut eivät onnistu. En ole mikään eräjorma, joka tuosta vain pystyttää teltan, eikä sellainen edes kiinnosta ketään meidän perheessä enää ja kun kaiken pitäisi olla käytännössä ilmaista.
Kommentit (12)
Mä kasvoin köyhässä perheessä, kyllähän se ketutti mutta vielä nolompaa ois ollut jos mutsi ois järjestänyt lomalla jotain idiootteja kirjastoreissuja. Osasin kirjastoon ihan itsekseni jo ekaluokalta lähtien.
Ajattelin ehdottaa telttailua, mutta se siis on täysin poissuljettu vaihtoehto?
Ei kukaan kirjoittanut, että mutsi tulisi mukaan kirjastoon. Oletus on, että nuoret osaavat lomailun jalon taidon, mutta jos näyttävät juuttuvan ruudun ääreen, voisi heitä kyllä vähän potkia kirjaston tai uimapaikan suuntaan. Hyvä tapa on antaa mukaan rahaa jäätelöä varten.
Voi mitkä kalastus- ja retkeilymahdollisuudet rannikolla olisi! Harmi jos mikään sellainen ei kiinnosta. Itse tykkäsin jo lapsena kun lähdettiin luontoon teltan ja onkien kanssa.
Telttailu ei ole halpaa hommaa. Teltta ja varusteet muutamalle hengelle maksaa useita satoja euroja.
Älä ole tyhmä kirjoitti:
Jos ei ole rahaa, menet töihin.
Sinähän se fiksu vasta oletkin kun et näköjään osaa lukea edes aloitusta. Ei kannattaisi huudella tuollaisia jos itse ei ole lukutaitoinen.
Onkohan tuo nyt omaa tulkintaasi psykologin puheista? Luulen, että jos joku on huolestuttavaa, niin sinun asenteesi, ettei kesälomaksi "ole mitään", kuin se, että teillä ei ole varaa lähteä mihinkään.
Jos budjetti on tosiaan täysin 0€, etkä suostu mitään ilmaista tekemistä tulkitsemaan kesätekemiseksi, niin tilanne on hankala. Jos kuitenkin rahaa voisi löytyä jotain 300-500 euron väliltä, olisi ulkomaan lomakin mahdollinen. Esim. easyJet lentää Berliiniin ja sieltä voit ottaa jonkun Apartment-majoituksen. Tällöin ei tarvitse syödä ulkona, kun voi tehdä ruoan kämpillä.
Meillä on rahallisesti vastaava tilanne, on ollut kauan. Olemme töissä mutta tulot ovat pienet ja matkustaminen tulisi kohtuuttoman kalliiksi.
Laivamatkoissa löytyy edullisia. Tallinna on ulkomailla, se lasketaan nuorten keskuudessa. Siihen ei trvtse paljoa säästää, että sinne pääsee.
Laivalle pääsee edullisesti. Mä olen saanut ekstrarahaa olemalla lapsenvahti, pistin kerran yhteen faceryhmään että luotettava lapsenvahti suostuu vahtimaan lapsia edullisesti 25€ yö niin että voi perjantaina tuoda ja lauantaina hakea, omat eväät mukaan ja tutustumaan voi tulla aikaisemmin.
Nyt mulla on neljä vaki perhettä joiden lapsia hoidan kerran kuukaudessa ja ”tienaan” 100€ ekstraa. Näillä rahoilla me lomaillaan:)
Psykologin sanoissa ei ollut tulkinnanvaraa, "... mutta ette siis mene mihinkään niin, että olisitte poissa kotoa esim. viikon." Ja harmittelua päälle. Yritin selittää, mitä pystymme tekemään.
Minulle kyllä riittää uiminen, pyöräily, lukeminen ja onkiminen kesänvietoksi. Teinit ymmärtävät sen, ettei meillä ole rahaa, tyytyvät vähempään. Toki olisi mukava päästä johonkin välillä näiden samojen seinien sisältä.
Kesätöitä ei vanhempi lapsi saanut hakemisesta huolimatta. Nuori on erityislapsi, eikä se jää keneltäkään huomaamatta.
Tuo lastenhoitovinkki on aika hyvä. Sitä voisi hyödyntää. Lapset saisivat myös osallistua, jolloin tuntisivat tekevänsä jotain perheen hyväksi.
Ulkomaille ei olla nyt lähdössä. Kenelläkään ei ole passia ja ne maksavat ja matkat tulevat halvimmillaankin maksamaan satoja euroja. Ei ole realistista nyt, rahareikiä on muitakin. Tulot on budjetoitu pitkälle syksyyn, jotta saadaan kaikki tarpeellinen hankittua jollakin aikataululla. Vanhempi aloittaa lukion ja kaikkien silmälasit vaativat uusimista.
Ap
- Teineille kesätöitä, jotta saavat kokemusta, merkintöjä CV:n ja rahaa. Aika menee kivasti.
- Kirjastoon ja uimaan.
- Ei kaikilla opiskelevallakaan ole aikaa lomailla, kun täytyy tienata! Minäkin olen tehnyt kesät ja loma-ajat töitä 13 vuotiaasta asti. Hyvä on tottua. Toki vastaavasti on ollut varaa matkustaa ja syödä kohtuullisen hyvin, kun on ollut ahkerana.