Onko ystäväsi/tuttusi mukana verkostomarkkinoinnissa?
Onko sua painostettu ostamaan tuotteita? Ja muistettu kehua tienesteillä :) itsellä ollut amway ja juicy+-käännyttäjiä ystävissä. Aikansa sitä paasausta ja pakkomyymistä jaksaa mut sit loppuu hermot. Kaipaan kokemuksia muilta, miten olette selvinnyt kun kaveri hurahtaa.
Kommentit (10)
On. Ovat nykyään entisiä tuttuja.
Party Liteä ,Zinzinoa ja jotain ylihinnoiteltuja energia-patukoita on tyrkytetty.
Olen ostanut säälistä jotain tuikkuja ja patukoita muutaman kerran vaikka ovat ihan hirveää p*skaa, mutta välit ovat viilentyneet tyrkytyksen myötä. Tuo on varmin tapa tuhota ihmissuhteet.
Aikoinaan näin läheltä sen ternimaitokapselikusetus verkostomarkkinoinnin, sen jälkeen olen pysynyt kaukana verkostomarkkinoinnista.
Kerran yksi naapuri möi niitä kahvinkeittimiä mistä saa yhden kupin kerrallaan. Hinta oli monin kertainen vastaaviin kaupassa myytäviin. En ostanut häneltä enkä kaupasta. Vähän välit viilenivät, mikä oli itseasiassa vain hyvä juttu.
Vierailija kirjoitti:
Kerran yksi naapuri möi niitä kahvinkeittimiä mistä saa yhden kupin kerrallaan. Hinta oli monin kertainen vastaaviin kaupassa myytäviin. En ostanut häneltä enkä kaupasta. Vähän välit viilenivät, mikä oli itseasiassa vain hyvä juttu.
Minullekin yritettiin tyrkyttää tuollaista Zinzino-keitintä. Hirveä, halvan oloinen muoviroska ja hinta jtn. neljä hunttia. Maailman parasta kahvia kuulemma.
Vähän nauratti kun kun tuo kaveri oikeasti odotti että olisin vaihtanut Juran koneeni tuohon skeidaan.
Tältä kaikkosi kaikki aiemmat ystävät ja nykyään on vain näitä Zinzino-ystäviä. Pitää blogia ja larppaa luksus-elämää vaikka ovat korviaan myöten veloissa.
Muhun yks puolituttu otti yhteyttä pitkästä aikaa, kun halusi nähdä kahvittelun merkeissä. Hämmästyin kun paikan päällä halusi tarjota, syykin selvisi, eli piti sitten luennon en enää muista minkä asian verkostomarkkinoinnista. Mutta ei tullut kauppoja. Ensiksikin siksi, että mielummin olisin halunnut tietää asiasta etukäteen, kuin mukamas kiva nähdä meiningillä ja sit susta halutaan hyötyä.
Toinen oli tää zinzino, johon hetkellisesti hurahdinkin, mutta nyt en vuosiin ole ollut tekemisissä. Työkaveri piti meille muille esittelyn ja ajattelin kokeilla vaikka kallis olikin. No, isoa apua niihin asioihin mitä luvattiin ei tietystikään tullut. Pääsin kyllä helposti eroon.
Oli vain ikävä huomata että työkaveri, jota olin pitänyt kohtalaisen läheisenä ja mukavana, olikin sitten jotain muuta. Piti yhteyttä vain kaupatakseen jotain. Kaikki yhteyden otot liittyivät näihin lisuketuotteisiin.
Viimeisen kerran kun oltu yhteyksissä, kysyi voitaisko tavata, hän voisi kertoa uusisista tuotteista. Vastasin että, toki voidaan tavata pitkästä aikaa, mutta en ole kuitenkaan uusista tuotteista kiinnostunut. Eipä sitten halunnut tavata enää, eli oikeasti en itsenäni kiinnostanut, vain mahdollisuutena kaupata jotain. Ei siis enää oltu samassa työpaikassa tuolloin.
Kuten joku mainitsikin, nämä verkostomarkkinoinnit on hyvä tapa pilata kaveri- ja/tai ystävyyssuhteet.
Tiesin että kaveri alkanut Amwayta välittämään. Halusi kutsua illanistujaisiin mihin tulisi muitakin hänen ystävieen. Hyvää ruokaa ja seuraa. Kysyin liittyykö iltaan tuotteiden markkinointia. Myönsi, en mennyt ja hän loukkaantui.
Jotain kynttilöitä tai vastaavaa? Niitä saa TA nan kutsuja oli ihan jatkuvasti yhteen aikaan kun tuntui ettei kukaan muu vissiin muuta päivätyökseen enää yrittänyt tehdäkään.
Ja kun en halunnut mennä niin sit sanottiin että eihän sun tarvi mitään ostaa, tule kahville vain!
..ja kun sä näet kun joku yrittää henkensä pitimiksi kaupata ylihintaisia tuikkuja niin hirviöhän sä olet jos sitä pystyy katsomaan vierestä ettei toiselta nyt jotain osta.
Enää en mene. Sanon suoraan että en halua.
Välit meni aikoinaan poikki Herbalife ystävään, kun ei mistään muusta puhuttu, kun Herbalifesta. Juu ja käytiinkin puoli vuotta, kallista ja en sen kummemmin voinut, ei mitään tuollaista enään, kiitos
Vierailija kirjoitti:
On. Ovat nykyään entisiä tuttuja.
Party Liteä ,Zinzinoa ja jotain ylihinnoiteltuja energia-patukoita on tyrkytetty.
Olen ostanut säälistä jotain tuikkuja ja patukoita muutaman kerran vaikka ovat ihan hirveää p*skaa, mutta välit ovat viilentyneet tyrkytyksen myötä. Tuo on varmin tapa tuhota ihmissuhteet.
Mikä firma myy energiapatukoita? Ovatko huonolaatuisempia kuin kaupan vastaavat vai mikä niistä tekee p*skan?
Up