Prednisolon ja turvotus?
Sain kahden viikon kortisoni (Prednisolon 5mg) niveltulehdukseen, annostuksella viikko 20mg ja sitten viikko 10mg. Kokemuksia kaipailen, oletteko turvonneet vastaavalla annostuksella, ja kuinka nopeasti turvotus on kadonnut? Aion katsella tarkemmin ruokailua kuurin ajan, lisään liikuntaa, mutta hirvittää pysähtyykö hyvin alkanut laihdutus nyt tämän kortisonin takia. Puolentoista viikon päästä olisi ystävän häätkin, mietityttää mahdunko edes juhlavaatteisiin, vai pitääkö lähteä vielä uudestaan vaateostoksille... Ja tiedän, pinnallistahan tämä on, mutta kun ei aiemmin ole kortisonista kokemusta, kaipaisi tietoa.
Kommentit (5)
Kortisoni kyllä turvottaa. Sovittaisin lainapeitettä häävaatteeksi.
Vierailija kirjoitti:
Kortisoni kyllä turvottaa. Sovittaisin lainapeitettä häävaatteeksi.
Toivottavasti en niin paljon turpoa, että lainapeite on ainoa sopiva vaate :D
Syön 40 mg vuorokaudessa, syönyt jo pari viikkoa. Kasvoissa on pientä turvotusta, mutta muuten ei mitään selkeää. Suolaisia ruokia kannattaa vältellä, tosin itse en ole edes sitä tehnyt. Ja kyllähän se nesteturvotus lähtee kun kuuri loppuu, eli pitkäkestoista haittaa laihikselle tuskin aiheutuu.
Lisää myös rasvakudosta, ei pelkästään nestettä. Varsinkin kasvoihin ja niskaan. Itsellä ei viimeksi meinannut mahtua enää silmälasit päähän
Minulla turposi naama heti kyseisellä lääkkeellä. Annostusta en enää muista. Meni pois kuurin jälkeen. Nestettä se vaan on.